Czipowanie kota i rejestracja czipa

Czipowanie kota lub oznaczenie go tatuażem pomoże Ci go odnaleźć, jeśli ucieknie. Każda z tych metod ma plusy i minusy. Jeśli wyjeżdżasz za granicę z kotem jesteś zobowiązany prawem do jego zaczipowania.

Oznakowanie kota tatuażem w uchu

Tatuaż ucha jest wykonywany przez weterynarza i zakłada wytatuowanie kombinacji liter i cyfr w środku ucha zwierzęcia. Numer identyfikacyjny może w przyszłości pomóc Ci odnaleźć kota. Numer czyta się od strony głowy do środka ucha.

Zaletą oznaczenia kota tatuażem jest łatwość identyfikacji zwierzęcia przez osobę, która odnajdzie kota poza domem. Można zrobić to dzięki odczytaniu kombinacji liter i cyfr i sprawdzeniu jej rejestracji np. w systemie CBDZOE pod adresem: Wyszukiwarka czipów zawieszek tatuaży szukanie numeru mikroczipa, znajdź mikrochip - CBDZOE - członek światowej bazy zwierząt WORLDPETNET Wadą tatuażu jest to, że z czasem może wyblaknąć i ciężej będzie go odczytać.

Czipowanie kota metodą jego oznaczenia

Chipowanie kota jest prostym i skutecznym zabiegiem polegającym na wszczepieniu małego czipa pod skórę kota. Czip można potem odczytać/zidentyfikować specjalnym czytnikiem u weterynarza, na komendach Policji oraz Straży Miejskiej. Kot może być zaczipowany dopiero, kiedy skończy 6 tygodni.

Zaletą czipa jest to, że zazwyczaj służy on kotu całe życie. Jeśli planujesz podróżować z kotem za granicę jesteś zobowiązany oznakować go czipem. Wadą tej metody jest to, że odczyt czipa można wykonać jedynie u weterynarza lub na komendzie Policji i Straży Miejskiej.

Więcej informacji

Czy czipowanie kota jest wymagane przez prawo?

Chipowanie kota nie jest wymagane prawem, jeśli nie podróżujesz z kotem poza granice państwa. Wielu zaangażowanych miłośników kotów nawołuje do stworzenia obowiązku czipowania kotów i rejestrowania czipów, żeby zmniejszyć problem bezdomności kotów oraz podnieść ich status.

Pamiętaj o zarejestrowaniu czipa po zaczipowaniu kota

Wiele osób myśli, że wystarczy jedynie zaczipować kota, ale tak naprawdę trzeba zrobić nieco więcej. Aby kot mógł zostać połączony z Tobą jako właścicielem musisz też zarejestrować jego czip w specjalnej bazie. Możesz zrobić to za pomocą tych organizacji:

Co zrobić ze znalezionym kotem?

Jeśli znajdziesz kota, który wydaje się być dziki lub zagubiony poza domem możesz zabrać go do weterynarza lub skontaktować się z odpowiedzialnym organem porządku publicznego np. organizacją pomocy zwierzętom działającą w Twojej okolicy, komendą Straży Miejskiej lub Policji w Twojej gminie, które pomogą Ci w odczytaniu ewentualnego czipa.

Jeśli kot posiada tatuaż w uchu, możesz odczytać go i wpisać w wyszukiwarkę, aby dowiedzieć się, w jakiej lecznicy został wykonany.

Jeśli właściciel kota nie zarejestrował czipa lub rejestracja została wykonana niedawno i nie pojawia się jeszcze w bazie, szukanie właściciela nie da rezultatu. Możesz spróbować powiadomić właściciela o odnalezieniu kota za pomocą zgłoszenia zguby na forach lub w mediach społecznościowych.

Jeśli kot nie może czasowo przebywać w Twoim domu, kiedy szukasz właściciela, możesz skontaktować się ze schroniskiem w swojej okolicy, które może przechować kota.