Jak nauczyć kota czystości?

Koty są znane z czystości, więc wpojenie kotu lub kociakowi, jak korzystać z kuwety jest zwykle dosyć łatwe. Istnieje jednak kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę podczas treningu czystości, nauki korzystania z kuwety lub załatwiania się we właściwym miejscu w nowym domu.

Nauka korzystania z kuwety

Korzystanie z kuwety nie jest dla kotów tak naturalne, jak załatwianie się na zewnątrz. Dlatego – jak wiele innych spraw – wymaga szkolenia.

Właściciele często nie muszą sami uczyć kociaków korzystania z kuwety. Młode z hodowli prawdopodobnie nabyły już tę umiejętność, choć z początku mogą mieć trudności ze znalezieniem właściwego miejsca w nowym domu. Śmiało podnieś kociaka i pozwól, aby samodzielnie odkrył okolicę kuwety. Najlepiej zrobić to po jedzeniu, ponieważ to właśnie wtedy koty najczęściej załatwiają swoje potrzeby.

Jeśli kociak przystąpi do siusiania w niewłaściwym miejscu, podnieś go, zachowując ostrożność, a następnie umieść go w kuwecie.

Podczas treningu czystości ważne jest, aby zachować cierpliwość. Chwal kociaka po skorzystaniu z kuwety i nie przeszkadzaj mu w trakcie załatwiania potrzeby fizjologicznej – może wtedy odczuwać dyskomfort.

Właściwe miejsce dla kuwety

Aby nauczyć kota korzystania z kuwety, musisz umieścić ją tak, aby zwierzę nie musiało jej szukać, a jednocześnie nie czuło się obserwowane podczas załatwiania swoich potrzeb. Kot chce mieć spokój, gdy jest w toalecie.

Umieść kuwetę i miski na jedzenie oraz wodę w innych pokojach. Nikt nie chce załatwiać się w tym samym pokoju, w którym je – dotyczy to także kota.

Co robić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety?

Jeśli Twój kot nagle odmówi korzystania z kuwety i zacznie załatwiać się w złym miejscu, być może istnieje ku temu ważny powód.

  • Zachowaj czystość! – Jednym z najważniejszych powodów, dla których kot może odmówić korzystania z kuwety, jest brak czystości. Brudna kuweta może więc działać odstraszająco. Usuwaj odchody oraz mocz codziennie i często wymieniaj żwirek. Podczas wymiany dokładnie czyść kuwetę za pomocą płynu do mycia naczyń lub innego delikatnego środka czyszczącego.
  • Co najmniej jedna kuweta na kota, a najlepiej więcej – Upewnij się, że każdy kot w domu ma dla siebie co najmniej jedną kuwetę, a najlepiej więcej. Jeśli masz tylko jednego kota, dwie kuwety również mogą okazać się dobrym pomysłem.
  • Wystarczająca ilość żwirku – W kuwecie musi znajdować się wystarczająca ilość żwirku – najlepiej 8-10 cm głębokości, aby kot mógł wygodnie kopać.
  • Zmień rodzaj żwirku – Wypróbuj inny typ żwirku. Czynniki takie jak zapach lub wielkość ziaren mogą odgrywać tu decydującą rolę.
  • Zmień rodzaj kuwety – Spróbuj wymienić całą kuwetę. Zbyt mała kuweta ogranicza swobodę ruchów kota, co może go zniechęcić.
  • Duże zmiany – Zastanów się, czy w życiu kota lub w domu nastąpiła ostatnio jakaś zmiana, która mogłaby stanowić dla niego powód do załatwiania się w innym miejscu.