Kot wychodzący - kiedy można zacząć wypuszczanie kota na dwór?

Jeśli Twój kot ma być kotem wychodzącym ważne jest, aby nie wypuszczać go samego z domu zanim nie dorośnie. Najpierw należy upewnić się, czy otoczenie zewnętrzne jest bezpieczne dla kota. Wypuszczanie kota na dwór powinien poprzedzić trening, który najlepiej rozpocząć od małego.

Kot wychodzący - nie wypuszczaj go na zewnątrz zanim nie zostanie zaczipowany, zaszczepiony i wysterylizowany

Kot wychodzący powinien zostać zaczipowany i wysterylizowany zanim wypuścisz go samego z domu. W większości przypadków oznacza to, że będzie gotowy na samodzielne wyjście około 6 miesiąca życia.

Dzięki zaczipowaniu kota oraz rejestracji czipa zwiększasz szansę na odnalezienie kota, jeśli oddali się od domu lub zgubi. Czip sprawi też, że zostaniesz powiadomiony w razie wypadku.

Szczepienie eliminują ryzyko zapadnięcia na częste choroby. Większość kotów posiada pełen zestaw szczepień do 3 miesiąca życia.

Więcej informacji

Jeśli nie masz zamiaru rozmnażać kota powinieneś go wysterylizować, szczególnie jeśli planujesz, że będzie to kot wychodzący. Na świecie żyje mnóstwo bezdomnych, a nawet niesterylizowanych kotów, których liczba rośnie przez brak odpowiedniej kontroli nad ich rozmnażaniem się. Zaleca się wysterylizowanie kota w wieku 6 miesięcy, czyli tuż po osiągnięciu przez niego dojrzałości płciowej.

Więcej informacji

Kot wychodzący - czy mój kot jest gotowy do wyjścia na dwór?

Jeśli nawet Twój kot został zaczipowany, zaszczepiony i wysterylizowany nie musi oznaczać to, że jest gotowy na wyjście poza dom. Może nie przyszedł jeszcze czas na wypuszczenie go na dwór. Niektóre koty mogą przestraszyć się niespodziewanych dźwięków i potrzebować więcej czasu zanim będą gotowe opuścić dom. Wiele z nich zdobywa się na odwagę dopiero po ukończeniu 1 roku życia.

Kot wychodzący - naucz kota przebywania na dworze krok po kroku

Świat zewnętrzny jest pełen nowych wrażeń. Jeśli zdecydujesz się na wypuszczania kota na dwór zbyt gwałtownie może zdarzyć się, że przestraszy się nowych wrażeń i doświadczeń i wbiegnie z powrotem do środka. Dlatego pozwalaj kotu przyzwyczaić się do wychodzenia krok po kroku.

Pozwól kotu obwąchać trawnik w okolicy domu albo przejdźcie się na smyczy wokół parkingu, żeby przyzwyczaić kota do przebywania poza domem.

Kiedy kot przyzwyczai się do trawnika lub parkingu i poczuje się dobrze przebywając na dworze, możesz pozwolić mu pochodzić bez smyczy na większym terenie. Nagradzaj go czymś smacznym, kiedy będzie wracał do Ciebie, żeby nauczyć go wracania do domu.

Jeśli karmisz kota o tej samej porze każdego dnia, dobrym pomysłem jest wypuszczanie kota na dwór tuż przed posiłkiem, żeby wracał do domu sam, kiedy zgłodnieje.

Więcej informacji