Na jak długo można zostawić kota samego w domu?

Może się zdarzyć, że Twój kot będzie musiał zostać sam w domu przez dłuższy czas. Kot nie poradzi sobie jednak sam Jak temu zaradzić? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Wiek, zdrowie, rasa i rozmiar mają wpływ na to, na jak długo można zostawić kota samego w domu

Każdy kot – tak jak w przypadku ludzi – jest inny i posiada własną osobowość. To, na jak długo możesz zostawić swojego kota samego w domu, zależy po części od jego charakteru, lecz również od czynników takich jak wiek, zdrowie, rasa i rozmiar zwierzęcia.

Kociaki, które potrzebują opieki i pożywienia matki, można od niej odseparować jedynie tymczasowo w wyjątkowych sytuacjach. Dopiero gdy kociak ukończy 12. tydzień życia, można odstawić go od matki.

Starszy kot również posiada swoje potrzeby i, zasadniczo, wymaga więcej opieki niż młodsze zwierzę. Jeśli Twój kot odniósł uraz lub opiekujesz się kotką w ciąży, zwróć szczególną uwagę na stan zwierzęcia i związane z nim potrzeby.

Jeżeli Twój kot jest rasowy i musisz zostawić go samego w domu, weź pod uwagę fakt, że niektóre rasy kotów – jak koty syjamskie lub orientalne – zwykle potrzebują większej dozy kontaktów społecznych, niż inne. Zostawianie kota towarzyskiej rasy samego przez dłuższy czas może w dużym stopniu negatywnie wpłynąć na jego zdrowie psychiczne. Również rasy o ogromnych pokładach energii, takie jak koty bengalskie, bywają bardziej wrażliwe na stres związany z samotnością, gdyż wymagają sporej dawki dziennego ruchu. Poszukaj informacji na temat rasy Twojego kota, zanim zostawisz go samego w domu.

Jak przygotować się do zostawienia kota samego w domu?

Zanim zostawisz kota samego przez dłuższy czas w domu, znajdź kogoś, kto zaopiekuje się nim podczas Twojej nieobecności.

Jedzenie, woda i kuweta

Pamiętaj, aby zostawić kotu wystarczającą ilość pożywnej karmy i wody. Kot domowy powinien mieć nieograniczony dostęp do wody pitnej, a kot żyjący poza domem – możliwość ugaszenia pragnienia co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak zapewnić mu nieograniczony dostęp do wody, więc śmiało wystaw na dworze kilka misek w zacienionych miejscach, aby woda zbyt szybko nie wyparowała. Upewnij się również, że wyznaczony przez Ciebie opiekun wie, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy takie jak karma czy żwirek do kuwety.

Bezpieczne legowisko i możliwość ruchu

Oprócz jedzenia, wody i możliwości załatwiania potrzeb fizjologicznych, ważne jest, aby zapewnić kotu także wygodne posłanie i możliwość zaspokojenia potrzeby drapania, na przykład za pomocą drapaka lub drzewka do drapania. Kot domowy wymaga również aktywności fizycznej – minimalną dawkę ruchu zapewnisz mu na przykład za pomocą specjalnej zabawki lub podajnika do karmy. Brak stymulacji zmysłów może prowadzić do pogorszenia samopoczucia zwierzaka.