Powitanie kota w domu

Przed przygarnięciem do domu młodego lub dorosłego kota, warto jest przemyśleć parę kwestii. Obowiązkiem właściciela jest posiadanie niezbędnej wiedzy na temat naturalnych zachowań i potrzeb swojego nowego podopiecznego. Aby ułatwić Ci to zadanie, sporządziliśmy dwie listy kontrolne, z których możesz skorzystać. Pierwsza z nich pomoże Ci przygotować dom na powitanie kota, a z drugiej dowiesz się, jak najlepiej powitać nowego lokatora, aby od razu poczuł się jak u siebie w domu.

Przeprowadzka do nowego domu to dla kota wielka zmiana. Zadaniem właściciela jest stworzenie dla kota odpowiednich warunków, w których poczuje się swojsko i bezpiecznie.

Spróbuj zminimalizować ilość zmian, jakich kot musi doświadczyć podczas samej przeprowadzki. Aby zmniejszyć niepokój zwierzęcia, weź pod uwagę jego wcześniejsze środowisko oraz codzienną rutynę i z początku naśladuj je. Zastanów się, do czego kot był przyzwyczajony w dzieciństwie? Mieszkał w domu z możliwością wychodzenia na dwór, czy przebywał wyłącznie w zamkniętym mieszkaniu? Dzięki temu lepiej przewidzisz, jak kot zareaguje na nowe otoczenie.

Jak wprowadzić nowego kota do domu - lista kontrolna

 1. Czy posiadasz w domu wszystkie niezbędne przedmioty?
  Wprowadzanie do domu nowych przedmiotów może zestresować kota, przede wszystkim w miejscu, które jest dla niego zupełnie nowe i nieznane. Dlatego najlepiej będzie przygotować wszystko przed przeprowadzką zwierzęcia. Upewnij się, że w domu znajdują się kuwety, miski na jedzenie i wodę oraz inne niezbędne przedmioty. Poczucie bezpieczeństwa zapewni kotu również dobrze znana karma lub żwirek w kuwecie czy codzienna rutyna pielęgnacyjna, do której jest przyzwyczajony.

  Zmiana karmy u młodego kota – co należy wziąć pod uwagę?

 2. Czy masz u siebie rzeczy kota z poprzedniego domu?
  Twój kot poczuje się bezpiecznie, jeśli rozprzestrzenisz w domu jego własną woń. Zabierz na przykład kocyk, poduszkę lub zabawkę kota ze starego mieszkania i potrzyj nimi strategiczne miejsca, w których zwierzę znaczy terytorium – rogi mebli, kąty, przejścia czy drzwiczki dla kota. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz także przedmioty kota z poprzedniego domu, takie jak jego kuweta, miski czy ulubiona kryjówka. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj chociaż zebrać stare zapachy i oznaczyć nimi nowe rzeczy kota.

  Ważne, aby stworzyć dla kota w domu możliwości wspinaczki, a nawet tor, którym będzie mógł poruszać się nad poziomem podłogi. Zalecamy na początku zdjąć drobne przedmioty z parapetów i półek na książki – zwłaszcza w przypadku kociąt i młodszych kotów, które często bawią się na wysokości.

 3. Czy mieszkanie zostało odpowiednio zabezpieczone, aby zmniejszyć ryzyko wypadków i obrażeń?
  Wynieś z domu trujące rośliny i drobne przedmioty, aby wyeliminować ewentualne zagrożenia. Zadbaj o to, zanim powitasz kota w domu. Weź także pod uwagę miejsca, w które kot może udać się z czystej ciekawości lub ze strachu, a następnie w ich utknąć – takie jak pralka.

 

Jak najlepiej powitać kota?

 1. Zaplanuj powitanie i pierwsze chwile kota w nowym domu
  Dobrze, aby pierwszy etap powitania przeprowadzić w ograniczonej części domu, na przykład w jednym pokoju. Wybierz jedno pomieszczenie, które zapewni kotu największe poczucie bezpieczeństwa i stwórz w nim bazę, w której kot będzie mógł zaszyć się także w przyszłości podczas odkrywania reszty domu. Zapewnij mu nieograniczony dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy takich jak kuweta, własna kryjówka, miękkie legowisko, jedzenie i woda, zabawki, a także możliwość interakcji z ludźmi.

  Niech kot pozostanie w swoim pokoju przez kilka dni, aż do czasu, gdy wyda się spokojny. Pozwól, aby pozostali członkowie rodziny zapoznawali się z nim stopniowo, nie zmuszając go przy tym do interakcji.

  Gdy kot przyzwyczai się do swojego otoczenia i pozna resztę rodziny, możesz pokazać mu resztę domu, a następnie na stałe umieścić kuwety i miski w wybranych miejscach.

 2. Możliwość odpoczynku, aktywności fizycznej i zabawy
  Wprowadzając kota do nowego domu, należy zapewnić mu możliwość odpoczynku, ruchu i zabawy. Zwierzę powinno mieć również miejsce, w którym może się zaszyć i odpocząć z dala od zgiełku.

  Dowiedz się, jak zachęcić kota do aktywności

  Podczas zabawy zawsze zachowuj dystans, na przykład rzucając zabawkę. Nigdy nie baw się z kotem używając swoich rąk lub nóg – zachowanie to może utrwalić się u dorosłego kota i być interpretowane jako oznaka agresji.

 3. Spraw, aby kot Cię słuchał i czuł się bezpiecznie
  Zacznij trenować przywoływanie kota bezpośrednio po jego przeprowadzce do nowego domu. Mamy na myśli przyzwyczajanie kota do dźwięku swojego imienia i reagowanie na nie. Wystarczy, że wypowiesz je na głos, a następnie poczęstujesz kota przysmakiem. Kontynuuj ćwiczenie do czasu, gdy kot zacznie reagować na wezwanie i szukać nagrody.

  Stopniowo zwiększaj odległość i nagradzaj jedynie właściwe zachowanie.

Przeprowadzka do nowego domu wiąże się u kota ze stresem i niepokojem, niezależnie od tego, jak bardzo przyłożysz się do przygotowań. Może oznaczać to, że przez większą część czasu kot pozostanie w ukryciu. Pamiętaj, że jest to powszechna kocia strategia, która ma na celu odzyskanie kontroli nad sytuacją.