Fazy rozwoju kociaka - kiedy kot dorasta?

Dzięki wiedzy dotyczącej tego jak wyglądają fazy rozwoju kociaka możesz przygotować się na różne zmiany i dopasować otoczenie kota do danego momentu rozwoju. Przygotowanie otoczenia i dopasowanie go do aktualnych potrzeb kota zapewni Ci możliwość utrzymania dobrej relacji ze zwierzęciem.

Fazy rozwoju kociaka tydzień po tygodniu

Kociaki to ciekawskie i pełne energii zwierzaki. Zabawa i odkrywanie świata zajmuje im większość czasu, kiedy nie śpią.

Fazy rozwoju kociaka tydzień po tygodniu:

 • 2 tygodnie - kociak otwiera oczy
 • 2-9 tygodni - kociak może zacząć nawiązywać relacje z bliskimi osobami. Jego związek z człowiekiem rozwija się aż do 4 miesiąca życia. Pojawiają się zabawy bazowane na poznawaniu się i relacjach społecznych (najpóźniej w 12-14 tygodniu)
 • 4 tygodnie - kociak zaczyna jeść stały pokarm. Uczy się jedynie poprzez obserwację.
 • 5-6 tygodni - samodzielne załatwianie się (kociak nie potrzebuje pomocy przy wydalaniu)
 • 7-8 tygodni - cykl snu zaczyna przybierać cykl dorosłego kota. Kociak zaczyna bawić się rzeczami w swoim otoczeniu.
 • 7-9 tygodni - pierwsza i druga szczepionka jest podawana 3-4 tygodnie później, około 12 tygodnia.

Pierwszy czas po otwarciu przez kociaka oczu charakteryzuje się zabawą z rodzeństwem i mamą. Kiedy kociak rośnie zaczyna bawić się różnymi przedmiotami. Dzięki zabawie zdobywa doświadczenie i umiejętności potrzebne w dorosłym życiu np. jak dogadywać się z innymi kotami. Zabawa jest też treningiem fizycznym i często zawiera sekwencje ruchów podobne do polowania. Koty bawią się przez całe życie, więc ważne jest zapewnienie im możliwości do zabawy nawet, kiedy są już starsze.

Kocięta zaczynają jeść stałą karmę w wieku czterech tygodni. W tym czasie tworzą się preferencje między innymi w kwestii tekstury jedzenia. To wpłynie na to, które jedzenie będzie wolał nasz kot. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć jakie jedzenie otrzymuje kociak, gdy jest młody, aby móc zacząć przyzwyczajać go do nowego jedzenie mieszając je ze starym.

Więcej informacji:

Rozwój kota od kociaka do dorosłego mruczka

Od czwartego miesiąca życia kociaka do momentu dojrzałości płciowej.

Rozwój kota od kociaka do dorosłego mruczka:

 • 4 miesiące - stabilizuje się potrzeba kontaktu społecznego u kociaka.
 • 4- 10 miesięcy - dojrzałość płciowa; samice dojrzewają wcześniej niż samce. Jako właściciel zwierzęcia musisz upewnić się, że nie będzie miało ono nieplanowanego potomstwa.
 • 1 rok - pierwsze szczepienie uzupełniające, później dawki szczepionki są podawane z 1-3 letnimi przerwami w zależności od szczepionki i środowiska, w jakim mieszka kot.
 • 2-4 lata - dojrzałość społeczna; wolno żyjące koty zaczynają wtedy bronić swojego terytorium.
 • 3 lata - kot jest teraz uważany za dorosłego.

Nawet kociaki mają duże zapotrzebowanie na kalorie. Kiedy nie śpią, wspinają się, biegają wokół i bawią się. Otoczenie kota musi więc zapewniać my możliwość do bycia aktywnym bez ryzyka zranienia się. Z czasem poziom aktywności kota maleje, kiedy potrafi on skupić się na swoim wyznaczonym celu.

Kolejna zmiana w życiu kota, która może wpłynąć na jego relacje z innymi, przede wszystkim z innymi kotami, to dojrzałość społeczna. Jej czas przypada na okres, kiedy kot jest już dorosły, a więc od 2 do 4 roku życia. Jest to moment, kiedy koty żyjące wolno zaczynają bronić swojego terytorium. Dla kotów trzymanych jako zwierzęta domowe i żyjących w dobrze dogadujących się parach lub grupach może to oznaczać nagłe spory o dostępne jedzenie, zabawki lub miejsce. Ponieważ dojrzałość społeczna następuje dość późno nie mamy niestety gwarancji, że żyjące w zgodzie kocięta będą funkcjonować razem jako dorosłe koty. Jednak dzięki aktywnej pracy ze zwierzętami mającej na celu zmniejszenie szansy na konkurencję i spory możesz jako ich właściciel postarać się, aby nie miały problemów z życiem w grupie jako dorosłe koty. Najważniejsze jest zapewnienie wszystkim kotom dostępu do przestrzeni i potrzebnych im rzeczy.