Jak powinno wyglądać tresowanie kota lub kociaka?

Czas wizytę u weterynarza albo wyjazd na działkę? Te sytuacje mogą stać się źródłem stresu zarówno dla kota, jak i jego właściciela. Koty mają swoje nawyki i czują się bezpiecznie w znanym otoczeniu. Podróże lub wizyty u weterynarza nie muszą jednak być związane z niepokojem i stresem. Istnieją metody, których możesz użyć, aby przyzwyczaić swojego kota lub kociaka do nowych rzeczy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się negatywnych emocji u kota.

Tresowanie kota za pomocą nagród

Jako właściciele zwierząt zakładamy, że koty poradzą sobie z różnymi codziennymi sytuacjami, które niekoniecznie będą dla nich naturalne, jak np. przewóz samochodem, wizyta u weterynarza lub codzienna pielęgnacja np. obcinanie pazurów czy szczotkowanie zębów. Możesz jednak pomóc swojemu kociakowi przyzwyczaić się do tych sytuacji dzięki treningowi. Trening kota polega na nagrodzeniu kota, kiedy zachowa się tak, jak tego oczekujemy i ignorowaniu zachowań niepożądanych. Technikę te określa się mianem „pozytywnego wzmocnienia”. Nagroda może być różna w zależności od kota, a może nią być np. smakołyk, zabawa albo pieszczoty lub czesanie sierści. Ważne jest, żeby kot odbierał ją jako coś pozytywnego.

Tresowanie kota i kociaka krok po kroku

Jednym ze sposobów pracy z techniką pozytywnego wzmacniania jest podzielenie pozytywnych zachowań na mniejsze grupy i trenowanie ich po kolei. Dzięki temu będziesz mógł później połączyć części, które zapewnią całokształt dobrych zachowań. Możesz użyć tej metody, kiedy Twój kot staje przed nową sytuacją np. szczotkowaniem zębów, obcinaniem pazurów albo przyzwyczajeniem się do przebywania w transporterze. Stworzenie pozytywnej atmosfery i konotacji podczas przyzwyczajania kota do transportera okaże się pomocne później w wielu innych momentach.

Jak przeprowadzić trening kota?

Oto przykład treningu dla kociaka, który pomoże mu nie tylko przyzwyczaić się do transportera, ale nawet go polubić. Opisanego tu sposobu dzielenia pożądanych zachowań na mniejsze etapy możemy użyć też podczas przyzwyczajania kota np. do obcinania pazurów lub chodzenia na smyczy. Do nagrodzenia kota możemy użyć smakołyków, a także wspólnej zabawy lub przytulania, w zależności od tego, co lubi Twój kociak. Jeśli przy którejkolwiek z czynności zauważysz, że kociak wydaje się być spięty, spróbuj wrócić się do poprzednich kroków treningu i nie naciskać.

 1. Trening kota ułatwiający przyzwyczajenie go do transportera 
  Stwórz pozytywne uczucia wobec transportera pozwalając mu stać z otwartymi drzwiczkami i zachęć kociaka smakołykami do zbliżenia się do transportera, a potem wejścia do środka.
 2. Przeprowadź trening kota przyzwyczajając go do przebywania w transporterze
  Kiedy kociak zacznie czuć się wygodnie będąc w transporterze i wchodzi do niego samodzielnie możesz zamknąć drzwiczki. Najpierw przymknij je, daj kotu nagrodę, a następnie otwórz drzwi. Powoli zwiększaj czas z zamkniętymi drzwiczkami do np. 3 sekund, daj kotu nagrodę, a następnie otwórz drzwi. Kontynuuj zwiększanie czasu i obserwuj reakcje kociaka.
 3. Przyzwyczaj kociaka do poruszania transporterem
  Kiedy kociak czuje się komfortowo przebywając w transporterze przez dłuższy czas (około 3 minut) możesz spróbować podnieść pudełko, postawić je i dać kotu nagrodę. Następnie przenieś transporter z jednego miejsca na inne znajdujące się niedaleko. Wykonuj ćwiczenie w domu, później spróbuj przenieść transporter do samochodu i z powrotem. Cały czas stosuj nagradzanie kota.
 4. Przyzwyczaj kota do podróży w transporterze
  Kiedy kociak radzi sobie z przenoszeniem, co zauważysz w jego spokojnym zachowaniu i przyjmowaniu nagród, możesz odpalić samochód i przejechać niewielką odległość. Cały czas kontynuuj podawanie kotu nagród. Dobrą wskazówką jest zakończenie pierwszych podróży czymś, co kociak odbierze pozytywnie np. wyjściem z transportera i otrzymaniem ulubionego jedzenia.
 5. Utrzymuj pozytywne skojarzenia z transporterem
  Jeśli możesz postaraj się, aby otwarty transporter był na stałe obecny w otoczeniu kota, żeby mógł on cały czas czuć się w nim bezpiecznie. Dobrze jest również wciąż od czasu do czasu nagradzać kota, kiedy sam wejdzie do transportera.

Tresowanie kota przy wykorzystaniu pozytywnych doświadczeń

Zawsze lepiej jest, kiedy kociak będzie miał pozytywne doświadczenie w nowej sytuacji niż jeśli będziemy próbować naprawić negatywne skojarzenia po fakcie dając mu nagrody. Dlatego dobrze jest, jeśli jego pierwsza wizyta u weterynarza nie kończy się zastrzykiem lub badaniem, ale pysznym smakołykiem. Wiele lecznic oferuje możliwość wizyty składającej się wyłącznie z wyjścia z transportera, głaskania i otrzymania smakołyku. Dobre pierwsze doświadczenie u weterynarza ułatwi personelowi kliniki przyszłe wizyty i ewentualne leczenie.

Kiedy kot trenuje nas

Nie tylko my trenujemy nasze koty, one również „trenują” nas. Koty szybko uczą się łączyć swoje zachowanie (reakcje) z przyjemnymi skutkami i nagrodami. Może to być np. miauczenie w nocy skutkujące większą ilością jedzenia (nagroda) lub drapanie drzwi wejściowych skutkujące otworzenie drzwi (nagroda). Dlatego ważne jest, abyś przemyślał, które zachowanie jesteś w stanie zaakceptować jako właściciel kota i nagradzał wyłącznie te zachowania. Jeśli zdarzyło Ci się już nagrodzić niepożądane zachowanie pamiętaj, że łatwiej jest zmienić złe zachowanie w akceptowalne niż zupełnie oduczyć kota takiego zachowania. Jeśli kot drapie drzwi, aby pokazać, że chce wyjść możesz znaleźć złoty środek i akceptowalne zachowanie dzięki np. zawieszeniu zabawki dla kota na drzwiach lub ignorowaniu go, co może pomóc w oduczeniu go tego zachowania.