Jak wprowadzić nowego kota do domu, w którym mieszkają inne koty?

Koci ekspert w Bozita, Elin Hirsch, jest doktorem w dziedzinie etologii specjalizującym się w zachowaniu kotów. Czy w Twoim domu wkrótce pojawi się nowy kot? W poniższym artykule znajdziesz porady i wskazówki, które pomogą Ci z powodzeniem przedstawić go domownikom.

Choć koty towarzyszą ludziom od prawie 10 000 lat, w zasadzie wciąż należą one do zwierząt terytorialnych, które żyją samotnie. Są, jak najbardziej, w stanie budować stabilne relacje z innymi przedstawicielami swojego gatunku, lecz przedstawianie ich sobie nawzajem powinno odbywać się w przemyślany sposób. Ponadto należy uzbroić się w cierpliwość. Dotyczy to zarówno wprowadzania do domu nowego dorosłego, jak i młodego kota.

Przedstawiaj nowego kota stopniowo

Pierwsze wrażenie to podstawa stabilnej relacji kotów. Pomóż im, stwarzając dogodne warunki. Przedstawiaj je sobie stopniowo – tym sposobem umożliwisz im zbudowanie relacji opartej na zaufaniu. To właśnie stopniowe zapoznawanie się ze sobą różnych grup – a także kolonii – dzikich kotów umożliwia im budowanie i utrzymywanie relacji. W zależności od osobnika, pomyślne wprowadzenie kota do domu może potrwać od kilku dni aż do kilku miesięcy. Złota zasada, którą należy się kierować, aby zapewnić harmonijne współistnienie zwierząt, brzmi: „powoli znaczy szybko, szybko znaczy powoli”.

Wprowadzenie kota krok 1 – własna przestrzeń

Jeśli planujesz wprowadzić do domu nowego kota, zacznij od utworzenia dla niego własnej przestrzeni. To ważny punkt, ponieważ zwierzę musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia, co wiąże się ze sporym stresem. Przestrzeń powinna zawierać:

  • kuwetę,
  • miękkie legowisko,
  • kryjówkę, a także
  • miski z wodą i jedzeniem.

Własny zapach daje kotom poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w pokoju powinien znaleźć się przedmiot z własnym zapachem kota, taki jak używany przez niego wcześniej kocyk lub ręcznik.

Gdy kot przyzwyczai się do swojego nowego pokoju, czas zacząć oswajać ze sobą zwierzęta.

Krok 2 – zbieraj i mieszaj zapachy

Koty porozumiewają się ze sobą za pomocą zapachów. Zbierz zapachy zarówno od starego, jak i nowego lokatora, używając na przykład ręczników. Najłatwiejszym sposobem będzie ułożenie ich w miejscu odpoczynku kotów. Następnie zacznij przedstawiać każdemu z kotów zapach drugiego, zamieniając ręczniki i kładąc je w pobliżu misek z jedzeniem. W ten sposób obcy zapach zacznie kojarzyć się zwierzętom z czymś pozytywnym. Pamiętaj, aby nagradzać spokojną reakcję kota na zapach drugiego, na przykład za pomocą przysmaków. Jeśli kot zacznie syczeć lub odwracać się od zapachu, odsuń ręcznik nieco dalej od jedzenia i stopniowo przesuwaj go bliżej.

Grupy kotów tworzą „zapach grupowy” ocierając się o siebie nawzajem. Zmieszaj kocie zapachy przechowując zużyte ręczniki w jednym miejscu, a następnie umieszczając po jednym z nich przy każdym kocie. Jeśli oba koty zareagują w pozytywny sposób lub zignorują obcy zapach, możesz kontynuować. Pomagaj im mieszać zapachy do momentu, aż zaczną robić to same ocierając się o siebie nawzajem.

Krok 3 – wprowadzanie nowego kota do domu

Pozwól, aby nowy kot sam poznał nowe otoczenie i samodzielnie odkrywał wszystkie zakamarki domu. Zachowaj przy tym aktualny dystans między kotami. To ważny krok, ponieważ nowy kot musi koniecznie poznać swój nowy dom.

Krok 4 – spotkanie twarzą w twarz

Zacznij spotkanie z bezpiecznej odległości, tak, aby koty się widziały, ale nie mogły wyrządzić sobie krzywdy. Możesz skorzystać w tym celu z barierki bezpieczeństwa lub po prostu uchylić drzwi. Nakarm koty lub baw się z nimi, tak, aby obecność drugiego zwierzęcia zaczęła kojarzyć się pozytywnie. Jeśli oba koty zareagują pozytywnie, pozwól im podejść bliżej. Pierwsze spotkania powinny zawsze odbywać się pod nadzorem.

Aby uniknąć konfliktów i konkurencji, najlepiej, aby koty nie musiały dzielić się przedmiotami takimi jak kuweta, miski na wodę i jedzenie czy legowisko. Każde zwierzę powinno mieć własną miskę na jedzenie – w przeciwnym razie może dojść do sprzeczki.

ŻYCZYMY CI POWODZENIA we wprowadzaniu nowego kota do domu. Jak już wspomnieliśmy, pomyślne przedstawienie nowego kota lub kociaka staremu lokatorowi wymaga cierpliwości. Jeśli jednak podejdziesz do tego zadania w odpowiedni sposób, Twoje koty mogą nauczyć się żyć ze sobą w zgodzie i szanować siebie nawzajem.