Kocięta - rozwój i socjalizacja

Początkujący właściciele kotów mają do przemyślenia wiele kwestii – przede wszystkim jeśli chodzi o rozwój kociąt. Pierwsze doświadczenia odgrywają w tym przypadku istotną rolę, wpływając na zachowanie mruczków w okresie dorosłości, odporność na stres oraz umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach. Duże znaczenie dla zachowań społecznych kota w późniejszym okresie życia mają przede wszystkim doświadczenia w tak zwanym okresie socjalizacji. Dla prawidłowego rozwoju kociaka jest więc ważne, aby przeżył w tym okresie jak najwięcej pozytywnych chwil, nawet jeśli budowa jego relacji z człowiekiem trwa do ukończenia czwartego miesiąca życia.

Różne etapy rozwoju kociąt

Rozwój dorastającego kociaka można podzielić na trzy fazy: fazę neonatalną, fazę socjalizacji oraz fazę młodzieńczą.

Faza neonatalna

Kocięta rodzą się ślepe i głuche, więc w fazie neonatalnej – od narodzin do około drugiego tygodnia życia – są zdane na dotyk, węch oraz zmysł temperatury. Kocięta są w tym czasie całkowicie zależne od matki. Młode otwierają oczy około drugiego tygodnia życia – to zdarzenie symbolizuje początek fazy socjalizacji.

Faza socjalizacji

Faza socjalizacji – pomiędzy drugim a szóstym tygodniem życia – to etap wzmożonej wrażliwości. Rozwija się słuch i zmysł równowagi, kociaki bawią się z rodzeństwem z miotu, uczą się porozumiewać z innymi przedstawicielami swojego gatunku i – powoli, lecz pewnie – przestawiają się na pokarm o stałej konsystencji.

Kocięta w fazie socjalizacji są oczywiście wrażliwe na nowe doświadczenia i kontakty społeczne. To właśnie teraz ogromne znaczenie mają regularne, pozytywne interakcje kociąt z różnymi ludźmi, aby nauczyły się one doceniać te relacje w późniejszym okresie życia. To samo dotyczy kontaktów kociąt z innymi gatunkami zwierząt, na przykład z psami.

Faza młodzieńcza

Faza młodzieńcza zaczyna się u kociąt około ósmego tygodnia życia i trwa aż do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej (najczęściej około 5-6 miesiąca życia, choć mogą wystąpić drobne różnice między rasami). To właśnie w tym czasie kocięta uczą się samodzielności i stają się niezależne od matki (kocięta zostają między innymi odstawione od matki i całkowicie przestawiają się na stały pokarm).

Kocięta można odstawić od matki najwcześniej około 12. tygodnia życia. To wiek, w którym zmiana ta nie powoduje żadnych problemów związanych z separacją i pozwala na zdrowy rozwój oraz prawidłową socjalizację zwierząt.

Rozwój kociaka w nowym domu

Ważne, aby po powitaniu kocięcia w nowym domu kontynuować rozwój jego umiejętności społecznych.

Choć kociak przejawia najwyższą wrażliwość na kontakty społeczne w okresie socjalizacji, jego relacje z ludźmi nie przestają się kształtować do około 4. miesiąca życia. Ogromne znaczenie dla zbudowania trwałej relacji ze zwierzęciem ma więc tworzenie pozytywnych skojarzeń z właścicielem oraz pozostałymi członkami rodziny poprzez zabawę, karmienie lub podawanie kociakowi przysmaków, a także inne interakcje, które sprawiają mu przyjemność.

Pamiętaj:

  • Zminimalizuj ryzyko obrażeń podczas zabawy, używając bezpiecznych zabawek, które nie stanowią niebezpieczeństwa dla kociaka. Nie zachęcaj do zabawy z użyciem własnych rąk i nóg – zamiast tego korzystaj z zabawek, trzymając je z dala od siebie.
  • Częstowanie kocięcia przysmakami to również dobry sposób na stworzenie pozytywnych skojarzeń, lecz pamiętaj, aby uwzględnić ich wartość kaloryczną w dziennej dawce pokarmu, zwłaszcza gdy kot już nieco podrośnie.