Koty i sen. Ile snu potrzebuje kot?

Ilość snu na dobę jest różna dla każdego kota oraz zależy od czynników takich, jak wiek, poziom aktywności i osobowość. Starszy kot lub energiczny kociak może potrzebować więcej snu niż spokojny kot domowy. Wiele osób martwi się, że ich kot śpi zbyt długo lub zbyt często jednak rzadko zdarza się, żeby tak było. Zapoznając się z poniższym artykułem dowiesz się ile snu potrzebuje kot.

Koty i sen - Dlaczego koty tyle śpią?

To, ile snu potrzebuje kot zależy od jego wieku, poziomu aktywności podczas dnia oraz osobowości, ale zazwyczaj jest to około 16-18 godzin na dobę. Większość tego czasu to płytkie drzemki, a nie głęboki sen, co sprawia, że często wydaje nam się, że koty łatwo się budzą.

Na pewno zauważyłeś, że Twój kot odpoczywa w dzień i budzi się w nocy - to zupełnie normalne. W jego naturze leży relaks w ciągu dnia aż przyjdzie czas na nocne polowanie. Dlatego koty są najbardziej aktywne podczas zmierzchu lub świtu, ponieważ w tych porach oraz w ciemności jest im łatwiej złapać zdobycz.

Koty i sen - Ile snu potrzebuje kociak?

Mały kociak śpi znacznie więcej niż dorosły kot. Nowonarodzone koty często śpią cały czas, ponieważ potrzebują snu, żeby być zdrowe i aktywne.

Koty i sen - Kiedy kot szaleje w nocy

Obudzony i hałasujący w nocy kot może być denerwujący. Jeśli masz problemy z wyjątkowo aktywnym stylem życia kota, możesz spróbować zachęcić go do nieco większej aktywności wieczorem. Zwiększysz wtedy szansę na to, że Twój kot prześpi całą noc.

Więcej informacji

Koty i sen - Kiedy kot śpi więcej niż normalnie

To normalne, że zmiany temperatury wpływają na koty tak, jak i na ludzi, ale jeśli zauważysz, że Twój kot śpi więcej niż zazwyczaj i brakuje mu energii może to być spowodowane tym, że nie czuje się on zbyt dobrze. Jeśli dodatkowo przestanie jeść i pić powinieneś udać się z nim do weterynarza, żeby upewnić się, że jest z nim wszystko w porządku.