Podróżowanie z kotem – to musisz wiedzieć

Podróż z kotem wymaga przygotowań niezależnie od odległości, czasu podróży i środka transportu. Jeśli podróżujesz z kotem za granicę musisz upewnić się, jakie reguły obowiązują w kraju, do którego się wybieracie np. obowiązkowe szczepionki dla kota.

Podróżowanie z kotem – pomyśl o tym przed podróżą

Koty są wrażliwe na zmiany, więc zabieranie ich na wakacje lub dłuższe wyjazdy niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Dobre samopoczucie kota jest zawsze najważniejsze. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot nie będzie czuł się dobrze zmieniając otoczenie lepiej będzie, aby został w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie.

Koty nie są w stanie zaopiekować się same sobą, więc nie możesz zostawić kota samego, kiedy wyjeżdżasz na wakacje. Istnieją reguły co do tego, na ile czasu można zostawić kota bez opieki, a więc też bez kontaktu, nie tylko jedzenia i wody.

Więcej informacji

Podróżowanie z kotem za granicę

Kiedy wyjeżdżasz za granicę ze swoim kotem musisz dowiedzieć się jakie reguły dotyczące wwozu oraz szczepienia zwierząt obowiązują w danym kraju. Szczepionki muszą zostać wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zapewnić zwierzęciu pełną ochronę.

Podróże z kotem w granicach UE są stosunkowo mało skomplikowane. Wszystkie kraje członkowskie wymagają aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie, oznakowania kota czipem oraz posiadania aktualnego paszportu kota. Paszport może wystawić weterynarz, jeśli zwierzę spełnia wszystkie konieczne wymogi. W krajach, w których występuje tasiemiec bąblowcowy obowiązują dodatkowe reguły.

Pełną listę reguł przy wyjazdach za granicę z kotem możesz znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Więcej informacji

Podróżowanie z kotem w samolocie

Zastanów się zanim zdecydujesz się na lot z kotem. Koty to wrażliwe zwierzęta i niekoniecznie będą czuły się dobrze podczas długiego lotu samolotem.

Nie zawsze zaleca się podawanie kotom leków uspokajających kotu przed lotem, a niektóre linie lotnicze wręcz tego zakazują. Istnieją jednak inne metody, z których możesz skorzystać, aby sprawić, że kot będzie zrelaksowany np. spray z feromonami.

Kot musi posiadać swój własny, specjalny bilet lotniczy. Większość linii lotniczych pozwala na zabranie kota do kabiny samolotu, ale niektóre zezwalają jedynie na przewóz zwierząt w luku bagażowym. Istnieją również zasady określające maksymalną wagę kota i rozmiar transportera, w którym będzie przewożony.

Dowiedz się o obowiązujących zasadach, zanim zdecydujesz się na lot lub skontaktuj się ze swoją linią lotniczą.

Przewożenie kota samochodem lub autobusem

Gdy planujesz przewożenie kota samochodem, pociągiem lub autobusem z kotem musisz upewnić się, że będzie się on znajdował w odpowiednim, bezpiecznym transporterze z zapewnionym przepływem powietrza. Transporter powinien pozwalać kotu na wygodne położenie się. Kot powinien też móc w nim wstać i obrócić się.

Jeśli jest to możliwe, zapewnij kotu dostęp do świeżej wody podczas podróży. Możesz zrobić to dzięki specjalnej misce podróżnej, z której nie wyleje się woda. Jeśli podanie wody w ten sposób nie jest możliwe, upewnij się, że kot będzie mógł napić się co najmniej co 6 godzin. Nie karm kota bezpośrednio przed podróżą, ponieważ może on zwymiotować z powodu choroby lokomocyjnej lub stresu podczas podróży.

Niektóre koty nie lubią dźwięków wydawanych przez samochód, pociąg lub autobus. Jeśli jest to możliwe, umieść drzwiczki transportera blisko siebie tak, aby kot mógł spoglądać na Ciebie podczas podróży. Możesz też włożyć do transportera ulubiony koc, zabawkę lub coś pachnącego domem, aby zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli podróżujesz z kotem za granicę musisz znać obowiązujące w danym kraju zasady, określające jak powinno wyglądać przewożenie kota samochodem. Mogą to być np. reguły dotyczące modelu transportera.