Zachowanie kota i koci język

Interpretacja zachowań i mowy ciała kotów to zawsze świetna zabawa dla właścicieli. Koci język wyraża więcej niż tysiąc słów, a każdy kot posiada własny wachlarz nastrojów. Niezależnie od tego, czy należysz do prawdziwych weteranów w opiece nad kotami, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę w kocim królestwie – odszyfrowanie uczuć i myśli pupila może okazać się nie lada wyzwaniem. Niektóre sygnały są jasne, podczas gdy inne pozostawiają szerokie pole do interpretacji. Obserwując ogon, uszy i pyszczek swojego kota, możesz nauczyć się je odczytywać i zrozumieć, jak Twój podopieczny odbiera niektóre sytuacje.

Zachowanie - zadowolony i zrelaksowany kot

Mowa ciała zadowolonego kota jest zwykle łatwa do rozpoznania. Jego uszy są ustawione w pionie i zwrócone do przodu, a wąsy znajdują się w odprężonej pozycji. Zrelaksowany kot, który czuje się bezpiecznie, ma często przymknięte oczy lub mruga. W pozycji stojącej jego ogon jest ustawiony w pionie i lekko zgięty u góry, a w pozycji leżącej – jego łapy są podwinięte.

Oznaki, że twój kot jest zły

To, jak Twój kot okazuje zdenerwowanie, zależy od stopnia jego rozdrażnienia. Wiele kotów zaczyna wtedy syczeć, choć są też takie, które nie wydają żadnych dźwięków. Kot może też otwierać pyszczek, pokazywać zęby, szeroko otwierać oczy i zwężać źrenice.

Zdenerwowany kot kładzie uszy po sobie, wycofuje się i ustawia wąsy w kierunku przeciwnym do pyszczka. Jego ogon jest ustawiony na wprost lub zawinięty między nogami. Zwierzę prostuje się, aby sprawić wrażenie większego i onieśmielić przeciwnika lub kładzie się, przygotowując się do ataku.

Po tym poznasz, że kot jest niespokojny

Koty są wrażliwe na zmiany i nowe sytuacje. Jeśli Twój kot pochyla głowę i chowa się lub wygina grzbiet, może to oznaczać, że jest zaniepokojony.

Koty często wywijają wtedy ogonem z boku na bok i wyprostowują wąsy lub kładą je na boki. Kiedy kot jest niespokojny, jego oczy są szeroko otwarte, a źrenice – powiększone. Uszy poruszają się, starając się przeskanować otoczenie lub jeśli kot jest bardzo zaniepokojony, leżą płasko.

Mowa ciała przestraszonego kota

Przestraszony kot zwiesza głowę i uszy, kładąc wąsy na boki. Wywija ogonem na boki lub zawija go między nogami i szeroko otwiera oczy.

Zwierzę może zacząć syczeć i wyginać grzbiet, aby sprawić wrażenie większego i odstraszyć swoim rozmiarem. Może się również zdarzyć, że kot zacznie się kulić. Niezależnie od reakcji, ważne jest, aby wyeliminować zagrożenie i nie wykonywać gwałtownych ruchów, aby zwierzę poczuło się bezpieczne – w przeciwnym razie kot może uznać Cię za zagrożenie.

Zrelaksowany kot

Wiesz już, jak kot zachowuje się, gdy jest przestraszony lub niespokojny. Dobrze jest wiedzieć także, po czym rozpoznać, że zwierzę znów czuje się bezpiecznie.

Uszy, oczy, wąsy, tułów i ogon zrelaksowanego mruczka są wyraźnie odprężone i kot często się rozciąga, aby rozładować napięcie. Niektóre koty ziewają, myją się lub obracają się i przymykają oczy.