Zabawy dla kota

Kot jest drapieżnikiem z instynktem łowieckim, który należy zaspokoić stymulując zarówno jego fizyczną, jak i umysłową aktywność. Kot, któremu nie zapewni się wystarczającej ilości bodźców, często reaguje stresem, co może objawiać się niewytłumaczalnym miauczeniem, przesadnym myciem sierści czy załatwianiem się poza kuwetą. Aktywizacja kota ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku zwierząt żyjących w domu. W większości przypadków nie mogą one samodzielnie zaspokoić swojego instynktu łowieckiego i potrzebują w tym celu pomocy opiekunów.

Stymulujące otoczenie rozrusza kota

Wszystkie koty potrzebują stymulacji i obowiązkiem każdego właściciela jest odpowiednie urozmaicenie otoczenia kota. Oznacza to, że koty żyjące w domu również potrzebują wyzwań – na przykład w postaci podwyższonych legowisk i miejsc do siedzenia, drzewek lub słupków do drapania czy kryjówek. Koty domowe potrzebują zarówno fizycznej, jak i umysłowej aktywności.

Twój kot potrafi stymulować się sam

Aktywizacja kota polega między innymi na tym, aby zachęcić go do samodzielnej zabawy. To całkiem proste. Istnieje mnóstwo zabawek dla kota – możesz kupić je w sklepie lub wykonać z przedmiotów dostępnych w domu takich jak kartony czy rolki po papierze toaletowym. W obu przypadkach zabawki te wspaniale nadają się do stymulacji zarówno kota mieszkającego w domu, jak i na zewnątrz. Ponadto pamiętaj, aby zawsze mieć kota na oku podczas zabawy z kłębkiem wełny, sznurkiem oraz innymi rzeczami, w które może się zaplątać lub które może połknąć.

Jedzenie zawsze stanowi doskonałą zachętę do zabawy. Pochowaj przysmaki w różnych zakamarkach, aby Twój kot mógł ich poszukać, jak drapieżnik szukający łupu na wolności. Połóż kilka smakołyków na szczycie drzewka do drapania, pod stołem lub za fotelem i pozwól kotu zająć się resztą. Idealnie sprawdzają się także interaktywne pojemniki na karmę, które stanowią dla kota doskonałe wyzwanie na co dzień, stymulujące zarówno jego ciało, jak i umysł. Zostały nawet przeprowadzone badania, które wykazały, że interaktywne pojemniki na karmę mogą zwalczać stres i leczyć związane z nim zaburzenia u kotów oraz psów żyjących w domach.

Jeśli aktywizacja i zachęcenie kota do zabawy z użyciem interaktywnych zabawek sprawia Ci trudności, możesz sięgnąć po kocimiętkę. Większość kotów reaguje bardzo pozytywnie na substancję zawartą w tym „wabiku na koty”. Podwyższony nastrój sprawi, że kot bardziej zainteresuje się zabawą.

Baw się z kotem, aby wzmocnić waszą więź

Oprócz instynktu łowieckiego, koty muszą zaspokoić również swoje potrzeby związane z dzienną dawką interakcji społecznych. Poszukaj wspólnych zabaw, które pozwolą Ci zachęcić kota do codziennego ruchu i wzmocnią Waszą więź.

Agility to trening przeznaczony dla kotów o wysokim poziomie aktywności. Możesz łatwo zbudować tor przeszkód z dostępnych przedmiotów takich jak książki czy krzesła. Baw się z kotem, wabiąc go do przejścia nad, pod lub wokół przeszkód.