Bezpieczne święta dla kota

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż i chociaż jest to czas pełen domowego ciepła i radości, dekoracji i świateł, wiąże się to również z wieloma zagrożeniami dla Twojego kota. Zebraliśmy niektóre z najczęstszych zagrożeń związanych z Bożym Narodzeniem i możliwych rozwiązań - wszystko po to, aby upewnić się, że masz najlepsze warunki do przytulnego świątecznego wypoczynku z kotem. Bozita życzy wszystkim Wesołych Świąt!

Choinka i świąteczne ozdoby

Teoretycznie nie można zrobić nic lepszego dla swojego kota, jak wstawić drzewo do domu. Drzewo z migającymi światełkami, łańcuchem i wiszącymi ozdobami przypominającymi piłki i piórka to jet po prostu raj!

  • Ryzyko – Choinka może się przewrócić, a anielskie włosy popularna lameta czy łańcuchy stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo jeśli zwierzak to zje!
  • Rozwiązanie – Stabilnie ustaw choinkę najlepiej dzień wcześniej, aby kot się przyzwyczaił. Możesz przystroić choinkę w ekologiczne ozdoby z drewna, słomy czy filcu. Zabezpiecz kable od światełek choinkowych tak  by kot, ani jego zęby, nie miały do nich dostępu.Możesz też powiesić na choince cytrusowe ozdoby – koty nie lubią zapachu cytryny.

Świąteczny zgiełk

Święta to czas zmian – wygląd domu, zapachy, dźwięki, smaki, goście (często dzieci). Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kot to nie pluszak a na przywilej przytulania i głaskania trzeba sobie zasłużyć.

  • Rozwiązanie – Zapewnij kotu bezpieczny, cichy kąt, w którym będzie miał swój azyl podczas nadchodzącego zgiełku. A gościom wytłumacz zasady kociego savoir-vivre.

Trujące rośliny świąteczne

Jeżeli chcesz spędzić bezpieczne święta, pamiętaj, że w kocim domu jemioła i gwiazda betlejemska są zakazane! Te rośliny są toksyczne dla kota.

  • Ryzyko – Rosliny trujące dla kota posiadają podstępne toksyny. Lilie np. mogą zatruć kota powietrznym pyłkiem. Zatrucie pojawia się głównie w postaci wymiotów, biegunki i senności.
  • Rozwiązanie – Unikaj trujących roślin lub umieszczaj je w miejscach niedostępnych dla kota. Nigdy nie wnoś do domu lilii.

Świąteczne podjadanie

Koty na odległość wyczuwają ludzkie słabości, momentalnie zjawią sie przy kuchennym blacie lub świątecznym stole.

  • Ryzyko – Ryba z ośćmi, rodzynki z ciasta, polewa czekoladowa, świąteczna szyneczka.
  • Rozwiązanie – Kocia dieta powinna byc taka sama jak zazwyczaj, jeśli musimy czymś poczęstować kota to niech to będzie kawałek gotowanego mięsa lub odrobina śmietanki.