Co robić, gdy kot wypluwa kulki sierści?

Gdy kot się myje, luźna sierść dostaje się do żołądka, w którym formują się kulki. Kot usiłuje wtedy zwrócić połkniętą sierść. Jeśli mu się to nie uda, kłaczki muszą przedostać się przez cały układ pokarmowy. Stosując odpowiednią pielęgnację i dietę bogatą w błonnik, zmniejszysz ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów spowodowanych przez kulki sierści.

Kłaczki u kota mogą powodować problemy z trawieniem

Koty słyną z czystości i poświęcają kilka godzin dziennie na pielęgnację sierści. Niestety, wylizywanie futra powoduje, że luźna sierść dostaje się do żołądka, w którym formują się kulki. Ponieważ kłaczki nie rozkładają się w przewodzie pokarmowym, ich obecność może powodować problemy takie jak utrata apetytu, wymioty, biegunka bądź zatwardzenie.

Zbawienny wpływ błonnika

W celu ułatwienia tego procesu, karmy dla kotów uzupełniane są o dodatek błonnika. Włókna ułatwiają podróż kulek sierści przez układ pokarmowy, zmniejszają ryzyko powikłań i dodatkowo ograniczają wypluwanie kłaczków. Prawidłowe działanie jelit jest niezwykle ważne, dlatego zachęcaj kota do ruchu i upewnij się, że wypija duże ilości płynów.

Pomóż kotu w pielęgnacji sierści

Pomóż swojemu kotu w pielęgnacji sierści, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów spowodowanych przez kłaczki. Często czesz go za pomocą szczotki do wyczesywania podszerstka oraz zwyczajnej szczotki, aby zmniejszyć ilość luźnej sierści, która może wylądować w żołądku podczas codziennej pielęgnacji.