Ile powinien ważyć kot?

Choć prawidłowa waga kota jest kwestią indywidualną, możesz oszacować jego masę na podstawie sylwetki. Utrzymanie prawidłowej masy ma ogromne znaczenie dla samopoczucia zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby każdy właściciel potrafił rozpoznać u swojego kota zarówno niedowagę, jak i nadwagę. Skorzystaj z naszej tabeli masy ciała kotów, aby dowiedzieć się, czy Twój kot utrzymuje masę, która pozwoli mu na zdrowe i aktywne życie.

Tabela masy ciała kotów

Zamiast skupiać się na prawidłowej wadze kota, spróbuj ocenić jego masę. W naszej tabeli znajdziesz pięć przedziałów wagowych – wychudzenie, niedowaga, waga normalna, nadwaga oraz otyłość – wraz z ilustracjami i opisami, które pomogą Ci określić, czy masa Twojego kota jest prawidłowa, czy może powinien on przytyć bądź schudnąć. Jeśli nasza tabela nie rozwiąże Twoich wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z weterynarzem. Dobrze jest również regularnie ważyć kota, aby mieć pod kontrolą ewentualny wzrost lub spadek wagi.

Pobierz naszą tabelę masy ciała kotów w formacie pdf

Ile powinien jeść kot?

Na opakowaniach naszych karm znajdują się informacje na temat prawidłowego żywienia i porcjowania karmy dla kota.

Chudy kot

Chudy kot nie posiada tkanki tłuszczowej pokrywającej żebra, które są wyraźnie widoczne w przypadku krótkowłosych kotów. Chudy kot nie posiada tłuszczu wokół brzucha, a jego brzuch jest mocno podkasany (mocno wcięty patrząc od boku). Patrząc z góry widać ostro zaznaczoną talię/wcięcie brzucha zwierzęcia.

Jak pomóc chudemu kotu nabrać wagi

Kot z niedowagą

Kot z niedowagą posiada minimalną ilość tkanki tłuszczowej pokrywającej żebra, które wyczujesz delikatnie naciskając na jego boki. W przypadku kotów krótkowłosych być może będziesz w stanie je nawet zobaczyć. Tkanka tłuszczowa wokół brzucha jest nieznaczna, a brzuch widocznie podkasany. Spoglądając z góry widać znacznie wciętą talię/brzuch kota.

Jak pomóc kotu z niedowagą nabrać wagi

Kot o idealnej wadze

Kot o idealnej, czyli odpowiedniej wadze posiada cienką warstwę tkanki tłuszczowej pokrywającej żebra, które możesz wyczuć delikatnie naciskając na jego boki. Nie powinno być jednak ich widać nawet w przypadku krótkowłosego kota. Kot posiada niewielką ilość tkanki tłuszczowej wokół brzucha i ma lekko podkasany brzuch. Z góry widać zaznaczone wcięcie w talii.

Kot z nadwagą

Kot z nadwagą ma znaczną warstwę tkanki tłuszczowej pokrywającą żebra, które ciężko jest wyczuć przy lekkim naciśnięciu boków zwierzęcia. Posiada zasadniczą ilość tłuszczu wokół brzucha, który jest lekko podkasany lub nawet nieco opadający. Patrząc na kota z góry zobaczysz nieznaczne wcięcie w talii lub nawet zauważysz jej brak.

Jak pomóc schudnąć kotu z nadwagą

Kot otyły

Otyły kot posiada grubą warstwę tkanki tłuszczowej pokrywającą żebra, których nie da się wyczuć pod skórą. Ma też dużą ilość tkanki tłuszczowej wokół brzucha, a patrząc na niego z góry widać zaokrąglenie sylwetki oraz brak wcięcia w talii.

Jak pomóc schudnąć otyłemu kotu

Jak sprawić, żeby kot przybrał na wadze?

Kot znajdujący się poniżej idealnej wagi (czyli zbyt szczupły kot) musi zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii, aby przybrać na wadze. Potrzebuje więcej jedzenia lub karmy o wyższej wartości kalorycznej. Jeśli wydaje Ci się, że Twój kot chudnie z powodu choroby, skontaktuj się z weterynarzem.

Korzystanie z informacji na opakowaniu karmy to dobry sposób na upewnienie się, że kot otrzymuje odpowiednią ilość pożywienia każdego dnia. Uważaj jednak, żeby go nie przekarmić. Zbyt duże porcje mogą obciążyć układ pokarmowy kota i spowodować odwrotny efekt od zamierzonego, więc lepiej być ostrożnym.

Jeśli nie możesz zwiększyć podawanych kotu porcji karmy, możesz zmienić ją na bardziej kaloryczną. W ten sposób dostarczysz mu taką samą ilość jedzenia, którą łatwo przetrawi, jednocześnie zapewniając mu więcej kalorii.

Jak odchudzić kota?

Kot z nadwagą lub otyły potrzebuje mniejszej ilości pożywienia lub nawet karmy o niższej wartości kalorycznej, aby schudnąć i osiągnąć idealną wagę. Różnica wynosząca zaledwie pół kilograma wagi może zmienić stan zdrowia, samopoczucie i jakość życia Twojego kota. Jeśli jest on otyły, należy skonsultować się z weterynarzem w celu dobrania specjalnej odchudzającej diety. Zbyt szybkie odchudzenie grubego kota mającego stłuszczoną wątrobę może prowadzić do zagrożenia jego życia.

Najczęstszą przyczyną otyłości u kota jest po prostu zbyt duża ilość podawanego mu jedzenia. Zawsze stosuj się do instrukcji zawartych na opakowaniu karmy, kiedy podajesz kotu jedzenie, gdyż dzięki temu upewnisz się, że otrzymuje on odpowiednią jego ilość. Jeśli kot dostaje też inne jedzenie np. resztki z obiadu lub smakołyki, należy wliczyć je do dziennego zapotrzebowania. Podawanie kotu resztek ze stołu nie jest rekomendowane, ponieważ może prowadzić do powstania braków lub nadwyżek substancji odżywczych w jego organizmie.

Możesz też spróbować zmienić karmę kota na niskokaloryczną. Pamiętaj, że koty sterylizowane mają wolniejszy metabolizm, dlatego też powinny często otrzymywać niskokaloryczne pożywienie.

Jak pomóc kotu szybciej spalać kalorie?

Zmiana nawyków żywieniowych i zachęcenie kota to aktywności fizycznej sprawią, że zacznie szybciej spalać kalorie, a jego zdrowie się poprawi.

Ruch jest ważną częścią życia kota i pozwala pozbyć się nadmiaru kalorii. Czasami do zabawy lub aktywności fizycznej, szczególnie u dorosłych kotów, potrzebna będzie zachęta, a jeśli kot ma trudności z poruszaniem się z powodu wagi możesz zacząć od niewielkiej ilości ruchu i stopniowo ją zwiększać.

Upewnij się, że posiadasz różne rodzaje ciekawych zabawek dla kota, w przeciwnym razie zabawa szybko mu się znudzi! Wysoki drapak do wspinania się i zabawki zachęcające do polowania na jedzenie wspomagają naturalne instynkty kota oraz skłaniają go do spontanicznej aktywności. Dobre sklepy zoologiczne zapewniają szeroki wybór zabawek, ale możesz też zrobić je sam korzystając z przedmiotów, które masz w domu.

Choroby otyłych kotów

Choroby spowodowane nadwagą i otyłością mogą dotknąć również koty. Stłuszczenie wątroby, cukrzyca, kamica moczowa, choroby serca, problemy z oddychaniem, astma, nowotwór pęcherza moczowego i artroza to tylko niektóre z przykładów chorób, które mogą skrócić długość życia kota.

Grube koty mają problemy z poruszaniem się, więc tracą ochotę na zabawę i ciężko jest im zadbać o swoją higienę, co może prowadzić do problemów z sierścią i skórą.

Nadwaga u kotów jest obecnie częstym problemem zdrowotnym, a jego przyczyną jest zazwyczaj przekarmianie zwierząt. Pamiętaj: na dłuższą metę najlepszą rzeczą, jaką możesz ofiarować kotu jest powstrzymanie się od dawania mu resztek ze stołu i smakołyków. Nagradzaj go ciekawymi zabawkami, głaskaniem czy przyjemnym czesaniem sierści.

Powiązane artykuły