Kastracja kota – dlaczego jest tak istotna?

Właściciele kotów żyjących na wolności mają obowiązek zapobiec ich nieplanowanemu, niechcianemu lub nadmiernemu rozmnażaniu się. Niekontrolowane rozmnażanie się kotów można kontrolować za pomocą kastracji, sterylizacji lub innych metod. Jeżeli nie zamierzasz prowadzić hodowli, kastracja kota może przynieść wiele korzyści – zarówno w przypadku kocurów, jak i kotek.

Artykuł oparty na rozmowie z kocim ekspertem w Bozita, Elin Hirsch, doktorem etologii i specjalistką od zachowania kotów.

Kiedy można wykastrować kota lub wysterylizować kotkę?

Nie powinno się kastrować kota, który nie ukończył jeszcze czwartego miesiąca życia. Koty osiągają dojrzałość płciową około szóstego miesiąca życia i to właśnie w tym momencie weterynarze zalecają przeprowadzenie kastracji lub sterylizacji.

Kastracja kota - korzyści zdrowotne i zachowanie

Kastracja pomoże Ci uniknąć niechcianego kociego potomstwa, pomaga ograniczyć ilość bezdomnych kotów, a dodatkowo niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Ponadto kastracja kocura lub sterylizacja kotki pozytywnie wpływa na zachowanie zwierzęcia, na przykład zmniejszając ryzyko znaczenia przez niego terenu za pomocą moczu. Wykastrowane kocury żyjące na zewnątrz oddalają się na mniejsze odległości od domu i w mniejszym stopniu zadają się z obcymi kotami, więc rzadziej zarażają się chorobami oraz odnoszą mniej obrażeń w wyniku bójek. Wysterylizowana kotka nie przechodzi rui i nie odczuwa związanej z nią frustracji, a Ty unikasz nieprzespanych nocy, gdyż kotki w rui potrafią narobić sporo hałasu.

Wykastrowane kocury okazują zwykle więcej czułości swoim właścicielom, więc kastracja kota ma pozytywny wpływ nie tylko na samo zwierzę, lecz również na jego relację z opiekunem.

Ryzyko nadwagi rośnie

Decydując się na kastrację kota lub sterylizację kotki należy wziąć pod uwagę fakt, że zabieg ten wpływa na metabolizm zwierzęcia. Koty zwiększają wtedy swoje dzienne spożycie karmy, często wykazując przy tym zmniejszoną aktywność ruchową. Z tego powodu zwiększa się ryzyko nadwagi. Zalecamy zmianę pożywienia na karmę dostosowaną specjalnie do potrzeb wykastrowanych kocurów lub wysterylizowanych kotek – na przykład taką jak Bozita indoor & sterilised z reniferem, bez dodatku zbóż – i stałą kontrolę masy kota. Skorzystaj z naszej tabeli masy ciała kota

Kastracja kota krok po kroku

Kastracja, sterylizacja lub kastracja chemiczna – istnieje wiele różnych metod, aby zapobiec rozmnażaniu się kotów. Ważne, aby będąc właścicielem kota, wiedzieć, na czym polegają te zabiegi i jak najlepiej zająć się swoim podopiecznym przed oraz po operacji.

Aby Twój kot nie zwymiotował podczas znieczulenia, nie powinien nic jeść od północy w dniu przed zabiegiem. Rano w dniu operacji może jednak spokojnie napić się wody. Trzymaj kota w domu, aby mieć nad nim całkowitą kontrolę.

Sterylizacja kotki

Sterylizacja kotki odbywa się poprzez operację wykonywaną pod znieczuleniem. To rutynowa procedura, którą weterynarze wykonują na co dzień. Kotkę często przywozi się do gabinetu rano, a następnie odbiera po południu. Przed operacją weterynarz zawsze upewnia się, czy stan zwierzęcia na pewno pozwala na przeprowadzenie zabiegu.

Zarówno przed, jak i po operacji, weterynarz poda kotce dawkę leku przeciwbólowego. Ponadto przed zabiegiem zgoli futro na brzuchu zwierzęcia i dokładnie oczyści operowany obszar. Zabieg polega na wycięciu jajowodów, jajników oraz macicy, a następnie zaszyciu brzucha.

Gdy kotka obudzi się po zabiegu, weterynarz po raz ostatni obejrzy ranę operacyjną, zanim pozwoli jej wrócić do domu.

Kastracja kocura

Kastracja kocura jest nieco mniej inwazyjnym zabiegiem niż sterylizacja kocicy. Rutynowa procedura przed zabiegiem u weterynarza jest taka sama i weterynarz najpierw ogląda kota, zanim uśpi go do operacji. Następnie goli i sterylizuje obszar wokół jąder. Podczas operacji otwiera się mosznę kocura, przecina nasieniowody i usuwa jądra za pomocą dwóch niewielkich nacięć. Po zabiegu nie zaszywa się rany, lecz pozwala się, aby moszna zagoiła się sama.

Weterynarz podaje kotu leki przeciwbólowe zarówno przed, jak i po zabiegu tak, jak w przypadku kotki, po raz ostatni ogląda ranę, zanim odda zwierzę właścicielowi.

Zaopiekuj się swoim kotem po zabiegu

Po powrocie do domu pozwól, aby kot całkowicie doszedł do siebie w cichym i zacienionym pokoju. Podaj mu jedzenie i wodę – z początku w niewielkich porcjach – gdy zacznie się przebudzać i odzyska równowagę.

W ciągu następnych dni kot powinien otrzymywać leki przeciwbólowe, oczywiście po konsultacji z weterynarzem.

Jeśli zauważysz, że Twój kot liże ranę, koniecznie załóż mu kołnierz. W razie wystąpienia problemu z raną, skontaktuj się z weterynarzem. Skóra powinna zagoić się w przeciągu 10–12 dni, a ewentualne szwy zwykle rozpuszczają się same. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem.