Obcinanie pazurów u kota – jak często należy to robić?

Obcinanie pazurów u kota wymaga odwagi, szczególnie na początku, kiedy kot jeszcze się do tego nie przyzwyczaił. To, jak często trzeba obcinać pazury zależy od stylu życia kota. Kot domowy będzie potrzebował dokładniejszej pielęgnacji niż kot wychodzący, który ściera pazury w naturalny sposób, gdy przebywa na dworze.

Obcinanie pazurów u kota różni się w przypadku kotów domowych i wychodzących

Kot używa swoich pazurów do m. in. polowania, wspinania się i ucieczki. Dlatego nie poleca się obcinać pazurów kotom wychodzącym. Potrzebują one swoich pazurów, a te ścierają się w zupełnie naturalny sposób.

Jeśli jednak Twój wychodzący kot jest starszy i niekoniecznie tak aktywny, nie używa tak intensywnie swoich pazurów, dzięki czemu możesz regularnie je kontrolować. Zwróć uwagę na to, żeby nie były uszkodzone oraz nie wrastały w poduszki łap.

Kontroluj pazury kota regularnie, kiedy spędzacie razem przyjemnie czas. Dzięki temu nauczysz się, jak szybko rosną i jak często powinieneś je przycinać.

Tak przyzwyczaisz kota do obcinania pazurów

Obcinanie kotu pazurów to czynność, do której powinno się przyzwyczajać kota od małego, o ile masz taką możliwość. Nie musisz od razu wyjmować nożyczek. Zamiast tego zacznij przyzwyczajać kota do tego, że dotykasz jego łap. Masuj poduszki łap i dotykaj jego palców. Powtarzaj to tak często jak możesz, najlepiej kiedy kot jest spokojny i w nastroju do przytulania.

Później, kiedy zauważysz, że kot nie protestuje i nie przeszkadza mu opisana technika, możesz ostrożnie i po jednym palcu na raz nacisnąć na niego tak, aby pokazał się pazur. Jeśli kot wciąż jest spokojny możesz obciąć pazury jeden po drugim. Jeśli kot zareaguje negatywnie lub zacznie się wyrywać lepiej jest przestać i spróbować przy następnej okazji.

Nie spiesz się. Istnieje ryzyko, że kot uzna Twoje próby za nieprzyjemne i nie pozwoli, żebyś później dotykał jego łap.

Więcej informacji

Obcinanie pazurów u kota, który nie ma to ochoty

Niektóre koty po prostu nie lubią, kiedy ktoś dotyka ich łap lub pazurów. Możesz najpierw spróbować pogłaskać kota tak, żeby poczuł się spokojny i bezpieczny, kiedy go dotykasz. Spróbuj później przejść do głaskania nóg kota, a potem łap.

Jeśli po kilku próbach Twój kot wciąż nie lubi obcinania pazurów skontaktuj się ze swoim weterynarzem, który doradzi Ci jak przeprowadzić obcinanie kotu pazurów.