Odrobaczanie kota – wszystko, co musisz wiedzieć

Częstotliwość odrobaczania kota powinna zależeć od jego wieku i od tego, czy jest to kot domowy czy wychodzący. Zaleca się, aby odrobaczanie kota przeprowadzać tylko, jeśli wykazuje on objawy obecności pasożytów. Najczęściej pojawiające się u kotów pasożyty to glisty i tasiemce.

Odrobaczanie kota - jak często należy je przeprowadzać?

Dorosłe koty wychodzące powinny być odrobaczane częściej niż koty domowe, ponieważ polują na myszy i inne małe zwierzęta, które mogą przenosić pasożyty. Koty domowe nie potrzebują być odrobaczane tak często, ponieważ nie polują i nie jedzą małych zwierząt, chociaż istnieje ryzyko, że zarażą się od innych kotów przez kontakt w pobliżu kuwety.

Zaleca się, aby odrobaczanie kota przeprowadzać tylko wtedy, kiedy podejrzewamy, że jest nosicielem pasożytów i nie odrobaczać go „dla bezpieczeństwa”. Zbyt częste odrobaczanie kota może prowadzić do tego, że jego organizm uodporni się na środki odrobaczające, co może później prowadzić do problemów przy potrzebie odrobaczenia. Jeśli nie jesteś pewny, czy powinieneś odrobaczyć kota, skontaktuj się z weterynarzem w celu przeprowadzenia badania zwierzęcia oraz badania kału.

Kiedy należy przeprowadzić odrobaczanie kociaka?

Kociaki padają często ofiarą glisty, którą otrzymują od matki przy karmieniu. Dlatego odrobaczanie kociaka należy przeprowadzać częściej niż odrobaczanie dorosłego kota.

Pierwsze odrobaczanie kociaka powinno mieć miejsce przed trzecim tygodniem jego życia. Jeśli kupujesz kota od hodowcy i przywozisz do domu w wieku 12 tygodni, został on prawdopodobnie odrobaczony w hodowli. Jeśli nie był, powinieneś odrobaczyć go kilkukrotnie zanim osiągnie wiek 3 miesięcy. Dokładna częstotliwość zależy od wybranych środków odrobaczających. Zasięgnij rady weterynarza, jeśli nie jesteś pewny, jak często odrobaczać kota.

Objawy pasożytów u kota

Koty mogą przenosić pasożyty i nie mieć żadnych zewnętrznych objawów, ale najczęściej zauważysz ich obecność w odchodach lub wymiotach kota. Kot może też wydawać się wychudzony, mieć gorszy stan sierści, często wymiotować lub mieć biegunkę.

W ten sposób upewnisz się, że twój kot nie zarazi się ani nie przeniesie pasożytów

Kot może zarazić się pasożytami na różne sposoby.

Zarówno glisty, jak i tasiemce mogą przejść na kota z mniejszych zwierząt takich, jak myszy, szczury i ptaki. Jeśli masz w domu kilka kotów istnieje ryzyko, że niewidoczne jaja pasożytów przeniosą się np. przez kuwetę albo wspólne koce i legowiska. Koty i psy mogą też zarazić się od siebie.

Bardzo ważne jest regularne i uważne sprzątanie kuwety, jeśli podejrzewasz pasożyty u swojego kota. Wypierz też jego zabawki, koce i inne rzeczy, których zwierzak często używa.

Tak wyglądają glisty i tasiemce u kota

Glisty są najczęściej występującym typem kocich pasożytów; występują one u 5-15% kotów wychodzących. Istnieją różne kolory glist, ale większość z nich jest biało-żółte i osiąga długość kilku centymetrów.

Tasiemce są długie, płaskie i białe. Wiele z nich przypomina ziarenka ryżu i osiąga długość około centymetra. Tasiemce nie są przenoszone w odchodach kota, ale jedynie przez kontakt ze zwierzętami, na które polują; występują więc częściej u kotów wychodzących.