Szczepienie kota

Szczepienie jest ważne zarówno dla dobra Twojego zwierzaka, jak i innych kotów. Szczepiąc kota zmniejszasz ryzyko rozprzestrzenienia się pospolitych chorób takich jak panleukopenia czy kocia grypa.

Szczepienie kota zapobiega chorobom

Panleukopenia jest powszechną, a zarazem bardzo poważną chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez kociego parwowirusa. Choroba ta jest wysoce zakaźna i charakteryzuje się równie wysoką śmiertelnością. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zaszczepić na nią kota. Zwierzę może zarazić się wirusem przez kontakt z odchodami chorych kotów – to właśnie dlatego panleukopenia jest tak powszechna.

Kocia grypa przypomina ludzkie przeziębienie i może powodować między innymi kaszel, gorączkę, bóle mięśni i stawów, rany w jamie ustnej oraz duszności. Choroba ta występuje jeszcze częściej od panleukopenii i najczęściej wywołuje ją koci herpeswirus lub kaliciwirus. Kocia grypa również należy do chorób zakaźnych, dlatego niezwykle ważne jest, aby zaszczepić na nią kota. Infekcja rozprzestrzenia się przede wszystkim przez nos, oczy i ślinę. W sprzyjających warunkach cząsteczki mogą przeżyć nawet przez kilka tygodni, więc kot może się zarazić (lub zarazić inne koty), nawet jeśli nie dojdzie do osobistego spotkania.

Pierwsze szczepienie kota

Pierwsze szczepienie kociąt powinno się odbyć w 7–8. tygodniu, a następnie po ukończeniu przez nie 12. tygodnia życia. Ważne, aby przed przygarnięciem kota do domu dowiedzieć się od hodowcy, czy faktycznie został on zaszczepiony (i na co). Nie zakładaj z góry, że zwierzę otrzymało niezbędne szczepienia, a jeśli nie masz pewności, poproś o wypełnioną przez lekarza książeczkę szczepień.

Jak często szczepić kota?

To, jak często należy następnie szczepić kota, zależy od tego, jakiego rodzaju szczepionki stosuje dany gabinet weterynaryjny. Dlatego warto zawsze zapytać o to weterynarza. Niektórzy producenci szczepionek zalecają coroczne szczepienie, podczas gdy inne szczepionki można odnawiać nawet co trzy lata.

Ewentualne skutki uboczne mogą pojawić się 1–2 dni później w postaci obrzęku w miejscu szczepienia, a czasem także gorączki. To powszechne zjawisko, którym nie należy się martwić.

Szczepienie kota przed wyjazdem za granicę

Przeprowadź dodatkowe szczepienia kota, jeśli planujesz z nim podróż za granicę. Podstawowe szczepienia w Polsce obejmują panleukopenię oraz kocią grypę. Niektóre państwa UE wymagają również przeprowadzenia badań krwi na co najmniej 120 dni po wykonaniu szczepień podstawowych, dla dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli zamierzasz podróżować z kotem na terenie UE, Twój kot musi posiadać ważne szczepienia, a także podstawową szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Skontaktuj się ze swoim weterynarzem, aby dowiedzieć się, jakie szczepionki są wymagane w kraju, do którego zamierzasz wyjechać i przeprowadź szczepienia z dużym wyprzedzeniem.

Koty domowe także potrzebują szczepień

Ważne, aby szczepić zarówno koty żyjące na zewnątrz, jak i koty domowe. Nawet jeśli Twój kot rzadko przebywa na zewnątrz, wciąż może zarazić się pewnymi chorobami. Nieszczepiony kot domowy może zachorować, jeśli wniesiesz do domu cząsteczki zakaźne na butach lub ubraniach, na przykład z odchodów innych zwierząt.