Szkolenie równowagi z Astrid

Astrid to średniej rasy pudel, mieszka z Cecilią, która pracuje w Bozita. Cecilia od początku zauważyła, że jest coś nie tak z tylnymi łapami Astrid.

Astrid miała problemy podczas skoków, oraz wstawania z pozycji w siadzie. U weterynarza stwierdzono podwichnięcie rzepki, co oznacza przemieszczenie się rzepki poza krawędź kości udowej. W wielu przypadkach wystarcza wzmocnienie mięśni wokół stawu kolanowego. Jednak w przypadku Astrid trzeba było dokonać operacji. Oczywiście jedno kolano na raz, a potem długa rekonwalescencja pod kontrolą rehabilitantów i ortopedy.

Rehabilitycja była prowadzona poprzez trening równowagi i koordynacji ruchowej, tak aby zapewnić wzmocnienie wszystkich mięśni wokół stawu kolanowego. Trzeba było zachęcać Astrid do wychodzenia na spacery, aby używała obu tylnych łap, gdyż naturalnie miała tendencje do oszczędzania chorej łapy. Sporo spacerowano z Astrid w wodzie, aby skrócić czas rehabilitacji. Wychodzono z nią na spacery do lasu i na polany, aby wymusić u niej podnoszenie łap. Rehabilitacja trwała długo, wymagała zachęty i nagradzania.

Dziś Astrid porusza się bez większych problemów, spaceruje nawet po płycie balansowej, oczywiście trwało to jakiś czas zanim doszła do pełnej sprawności ruchowej. Małymi kroczkami przez nagradzanie psa za postępy w pokonywaniu trudności oraz zachęta do ćwiczeń to klucz do sukcesu. Dziś Astrid ma 6 lat i jest bardzo ruchliwym psem, uwielbia biegać po lesie i nie ma problemu ze stawami kolanowymi. Oczywiście nasza koleżanka czujnym okiem obserwuje swojego pupila.