Zachęć psa do aktywności, aby poprawić wspólne relacje

Kursy i szkolenia są dobrym sposobem na utworzenie harmonicznej więzi z Twoim psem nie tylko, jeśli chcesz brać z psem udział w zawodach lub wystawach. Zachęć psa do aktywności, które zaangażują go fizycznie i mentalnie. W tym tekście poznasz pomysły na aktywności i informacje o miejscach, w których możesz znaleźć kursy.

Tu znajdziesz kursy i pomysły na aktywności

Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniego kursu jest poszukiwanie go przez strony lokalnych stowarzyszeń szkoleniowych, grup skoncentrowanych na konkretnych rasach psów lub specjalnych organizacji. Zawsze upewnij się, że kurs prowadzony jest przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na temat naszej ambasador Joanny Korbal, która jest instruktorem szkolenia psów, zoopsychologiem, behawiorystą, czynnym zawodnikiem i instruktorem dogfrisbee oraz agility, zawodnikem nosework, sędzią dogfrisbee www.joannakorbal.weebly.com oraz prowadzi szkolenia psów i edukacji ich właścicieli https://www.dogedu.eu/.

Wybierz się na kurs ze szczeniakiem

Przyjęte jest, że szczenię jest gotowe na treningi, gdy ukończy 4. miesiąc życia. Jest wtedy wystarczająco dojrzałe, by przyjmować i radzić sobie z tym, co dzieje się w jego otoczeniu.

Szczeniak musi posiadać odpowiednie szczepienia, aby móc brać udział w treningach. Szczepienia zasadowe wykonuje się, gdy szczenię ukończy 7-8 tydzień życia; później koło 12 tygodnia przyjmuje jego kolejną dawkę.

Dowiedz się więcej

Zachęć psa do aktywności korzystając z poniższych propozycji 

Trening dla szczeniąt

Trening dla szczeniąt to świetny sposób na ugruntowanie współpracy między Tobą, a Twoim psem oraz ćwiczenie posłuszeństwa, niezależnie od tego, ile doświadczenia posiadasz w opiece nad psem. Twój szczeniak pozna na treningu nowe osoby i inne psy, a wszystko w nowym otoczeniu. Ty za to będziesz miał okazję poznać innych właścicieli psów, z którymi będziesz mógł wymienić się doświadczeniami.

Trening chodzenia na smyczy

Chodzenie na smyczy bez ciągnięcia to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie możesz nauczyć swojego psa. W niektórych miejscach lub o określonych porach jest to nawet wymagane.

Trening chodzenia na smyczy można zacząć wcześnie. Szczenięta są łatwiejsze do opanowania, są mniejsze i uczą się szybko. Chodzenie na smyczy jest czasami zawarte w kursach i treningach dla szczeniąt, ale istnieją też kursy skupione tylko na chodzeniu na smyczy.

Musisz mieć kontrolę nad swoim psem i być pewnym, że wróci do Ciebie po zawołaniu. W razie jakiegokolwiek wypadku możesz być w przyszłości zmuszony zakładać psu kaganiec.

Kurs posłuszeństwa

Kursy posłuszeństwa będą przydatne zarówno dla właścicieli psów, którzy chcą ustanowić harmonijną więź z psem na co dzień (trening podstawowy), jak i dla tych, którzy chcą wziąć udział z psem w zawodach posłuszeństwa.

Posłuszeństwo na co dzień to ćwiczenie komend takich jak “siad”, “leż”, “waruj”, “zostań” oraz przywoływanie psa czy chodzenie z nim na smyczy. Jednocześnie skupia się ono na dobrej relacji między psem, a właścicielem.

Udział w zawodach posłuszeństwa wymaga zazwyczaj odbycia wcześniej podstawowego kursu posłuszeństwa. Kurs posłuszeństwa zakłada doskonalenie różnych kategorii zadań prezentujących posłuszeństwo psa oraz zapoznanie z zasadami konkursów. Relacja między psem, a właścicielem jest również częścią takiego kursu.

Tropienie i szukanie

Nos psa jest znacznie czulszy i bardziej wrażliwy od ludzkiego. Już po ukończeniu 5 miesięcy u szczeniaka pojawia się duże zainteresowanie zapachami i zaczyna on tropić podążając różnymi ścieżkami. Ćwiczenie umiejętności terenowych i tropienia nie tylko sprawia mnóstwo frajdy, ale jest także bardzo praktyczne bez względu na to czy zamierzasz brać udział w zawodach, zabierać psa na polowania czy po prostu trenujesz swojego czworonoga dla przyjemności. Taki trening stymuluje zarówno umysł, jak i ciało oraz stanowi stosunkowo prosty sposób na aktywizację psa, gdyż może zostać przeprowadzony nie tylko na dworze, ale również w zamkniętym pomieszczeniu.

Przykładami zajęć prowadzonych w ramach kursów tropienia i szukania jest poszukiwanie osób, pokonywanie torów z przeszkodami, nauka aportowania oraz praca nosem.

Rally-o, posłuszeństwo na luzie

Rally-O zaczęło rozwijać się na początku lat 2000. i szybko stało się ulubieńcem wielu właścicieli psów. Jest to dyscyplina polegająca na przebiegnięciu przez psa z opiekunem przez tor ze znakami przedstawiającymi sztuczki, zadania i pozy, jakie mają po drodze wykonać np. pies musi położyć się i leżeć, kiedy jego opiekun obchodzi go wokół. Nie chodzi tu jednak o szybkość wykonania zadań, ale raczej o dobry kontakt między psem, a opiekunem oraz ich wspólną zabawę!

Rally-O nie stawia wymogów w kwestii kondycji psa, więc mogą w nim brać udział zarówno młode jak i stare psy, małe oraz duże. Pies powinien jednak umieć usiąść, położyć się i stanąć na komendę zanim pójdzie na kurs z Rally-O. Do konkursów można przystępować z psami, które ukończyły 6 miesiąc życia.

Agility

Agility do dyscyplina sportu dla psów zdobywająca coraz większą popularność w Polsce. Agility polega na przebyciu toru przeszkód (np. slalomu, pochylni itp) w jak najkrótszym czasie i popełniając jak najmniej błędów. Jest to dobry sposób na utrzymanie bliskiego kontaktu ze swoim psem. Agility jest też sposobem na zbudowanie pewności siebie u psa, ponieważ musi on nauczyć się radzić sobie z różnymi przeszkodami i chcieć być samodzielnym.

Agility to wymagający sport. Pies powinien ukończyć pierwszy rok życia zanim zaczniecie ćwiczyć na poważnie, aby jego szkielet i mięśnie był wystarczająco wyrośnięte oraz gotowe na wysiłek. Zawody są otwarte dla psów, które ukończyły 18 miesiąc życia.