Jak poradzić sobie z nastoletnim buntem u psa

Słodki szczeniak dorasta i nagle zamienia się w niesfornego nastolatka, który nie chce Cię słuchać. W rozwiązaniu problemów z psem, który wkroczył w tak zwany okres buntu, pomoże Ci świadomość, że Twój pupil nie osiągnął jeszcze dojrzałości. Konieczne jest, aby dalej budować istniejącą relację ze zwierzęciem.

ZACHOWAJ POZYTYWNE NASTAWIENIE

W okresie buntu, kiedy pies niespodziewanie przestaje słuchać poleceń, wielu właścicieli wpada w błędne koło, w którym irytacja i reprymenda są na początku dziennym. Ważne jest wtedy, aby zatrzymać się i przemyśleć sytuację. Nerwy i besztanie psa nie przynoszą niczego dobrego, ani dla Ciebie, ani dla zwierzęcia.

Zamiast tego zastanów się, jak Twój pies Cię odbiera. Czy Wasze interakcje sprawiają mu radość? Co możesz zrobić, aby wzbudzić większą ciekawość psa, niż inne rzeczy, które przykuwają jego uwagę? Skup się przede wszystkim na zachowaniach, jakich oczekujesz od psa, a mniej na tych, które chcesz wyeliminować.

Zainicjuj zabawę w chowanego, zamiast spacerowania po chodniku balansuj na murze, obsyp psa pochwałami, gdy zrobi coś prawidłowo. Choć metoda ta może nie zadziałać za każdym razem, Twoja cierpliwość sprawi, że pies zacznie kojarzyć Twoją obecność z zabawą i stopniowo zapomni o innych dystrakcjach.

Czytaj dalej

PAMIĘTAJ, ŻE PIES NIE OSIĄGNĄŁ JESZCZE DOJRZAŁOŚCI

Nastoletni pies boryka się, pod wieloma względami, z tymi samymi problemami co ludzkie nastolatki – jego mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a w organizmie szaleje burza hormonów. Kiedy Twój pupil przestaje Cię słuchać, pamiętaj, że choć nie wygląda on już jak szczeniak, nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości. Nie możesz wymagać od niego zbyt wiele i oczekiwać, że zrozumie wszystkie Twoje polecenia. Pies potrzebuje trochę czasu, aby odnaleźć siebie i swoje miejsce na świecie.