Czy twój pies nagle reaguje strachem w codziennych sytuacjach? Być może wkroczył w okres lękliwości

Jeśli Twój szczeniak w wieku około 5 miesięcy nagle zaczyna bać się rzeczy, które wcześniej zupełnie mu nie przeszkadzały, może być to spowodowane wkroczeniem przez niego w okres lękliwości. Pojawia się on wraz ze zbliżającym się okresem dojrzewania i osiągania dojrzałości płciowej, choć trwa nieco krócej. Odpowiednia wiedza pozwoli Ci przeprowadzić swojego pupila przez ten trudny etap i nauczyć go właściwego zachowania w przyszłości.

POCZĄTEK OKRESU LĘKLIWOŚCI U PSÓW

Okres wzmożonej strachliwości pojawia się u psów w wieku 5–7 miesięcy, na granicy etapu szczenięcego i „nastoletniego” – w tym samym czasie co okres dojrzewania płciowego. Rozpoczęcie dojrzewania płciowego wiąże się z ogólnym chaosem w mózgu psiaka spowodowanym zmianami hormonalnymi (poziomy estrogenu i testosteronu wzrastają i ulegają wahaniom). Psy często stają się mniej towarzyskie i przyjmują wrogą postawę wobec innych osobników swojego gatunku.

Czytaj dalej

Nagły strach psa

Okres lękliwości u dorastającego psa może przejawiać się nagłym i niewytłumaczalnym strachem przed rzeczami i zjawiskami, które wcześniej nie stanowiły żadnego problemu, takimi jak na przykład kosz na śmieci czy szeleszczące liście. Inne psy mogą wydawać się nagle zagrożeniem dla całego stada. Może zdarzyć się, że pies przestanie Cię słuchać i zacznie udawać, że nie słyszy wydawanych przez Ciebie komend.

Istnieją teorie, według których okres lękliwości u psów jest pozostałością z czasów, kiedy zwierzęta te żyły dziko, w stadach. Kiedy dorosłe samce udawały się na samodzielne wyprawy bez swojej watahy, musiały być wyjątkowo czujne na niebezpieczeństwa. To instynkt, który do dziś obecny jest u psów udomowionych.

ZAREAGUJ NA PSIE LĘKI W PRAWIDŁOWY SPOSÓB

Świadomość różnych etapów, przez jakie przechodzi pies od okresu szczenięcego do pełnej dojrzałości jest ważna, ponieważ tłumaczy zachowanie psa, ułatwia jego akceptację oraz budowanie relacji z dorastającym pupilem. Nie należy jednak zakładać, że problemowe zachowania przeminą same z siebie. Ważne jest aktywne zwalczania niechcianych zachowań, tak aby nie stały się bardziej uciążliwe na późniejszym etapie życia psiaka. Poniżej dowiesz się, jak prawidłowo uporać się z tym problemem.

KONSEKWENCJA I ZASADY

Aby psie lęki nie pozostały z Wami na zawsze, ważne jest, żeby wszyscy członkowie rodziny zachowywali się konsekwentnie i przestrzegali tych samych zasad. Jeśli komendy nie zdają się już na nic, wróć do szkolenia z okresu szczenięcego.

KONTYNUUJ SOCJALIZACJĘ PSA

Nie przestawaj wszędzie zabierać ze sobą psa, aby przyzwyczaił się do przebywania w różnych miejscach.

Czytaj dalej

STAW CZOŁO ZAGROŻENIOM I NIE LITUJ SIĘ NAD PSEM

Staw czoło rzeczom, które straszą psa i pokaż mu, że nie są one niebezpieczne. Poklep groźny kosz na śmieci i zagadaj do niego, jakby była to najnormalniejsza czynność pod słońcem. Nie potęguj strachu psa przed rzeczami i zjawiskami litując się nad nim lub biorąc go na ręce.

Nigdy nie zmuszaj go do tego, aby zbliżył się do „strasznego” przedmiotu. Zamiast tego postaraj się go do tego przekonać, wzbudzając jego ciekawość.

Kiedy pies przestraszy się rzeczy, nad którą nie masz kontroli, takiej jak na przykład przejeżdżający obok rowerzysta, spróbuj odwrócić jego uwagę za pomocą zabawki lub małej przekąski.

Jeśli zwierzę nie przezwycięży swojego strachu za pierwszym razem, powracajcie w to samo miejsce, aż przedmiot przestanie robić na nim wrażenie. Nagrodź go, gdy pokona swój lęk.

I pamiętaj o dobrej zabawie! Znajdź zajęcia, które spodobają się zarówno psu, jak i Tobie.

Czytaj dalej