Zostawianie psa samego w domu - jak przyzwyczaić do tego czworonoga?

Psy to zwierzęta stadne, więc może zdarzyć się, że Twój pies będzie potrzebował trochę czasu zanim nauczy się zostawać sam w domu. Nasza rada to zostawianie psa samego w domu, gdy jest jeszcze szczeniakiem i stopniowe zwiększanie poziomu trudności w taki sposób, który odpowiada Twojemu ulubieńcowi. W ten sposób unikniesz takich zachowań, jak żucie i gryzienie różnych przedmiotów przez psa, gdy zostawiasz go samego w domu.

Zostawianie psa samego w domu - rozpocznij trening jak najszybciej

Możesz zacząć trenować szczenię, gdy tylko poczuje się ono bezpiecznie w Twoim domu, zazwyczaj zajmuje to kilka tygodni. Do 6 miesiąca życia szczenię nie powinno zostawać samo na dłużej niż kilka chwil, ale dobrze jest je przygotować zawczasu, aby później chętnie zostawało samo na dłużej.

Każdy pies jest inny, więc pracuj z nim w tempie, które mu odpowiada. Celem jest to, aby po pozostawieniu w samotności pies czuł się spokojny i zrelaksowany.

Zostawianie psa samego w domu warto zacząć od pobytu w oddzielnych pokojach

Krok pierwszy - przyzwyczaj szczenię do tego, że nie przebywacie w tym samym pomieszczeniu. Ćwiczcie to często, ale przez krótki czas.

Ustaw “przeszkodę” np. bramkę dla dzieci, pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Przechodź do drugiego z nich i pozwalaj, aby szczeniak Cię widział, ale nie mógł wejść z Tobą. Nie zwracaj uwagi, jeśli zacznie się denerwować albo piszczeć. Wróć do niego, kiedy się uspokoi. Możesz mówić do niego w spokojny sposób, ale nie rób nic więcej, gdy wychodzisz lub wracasz.

Jeśli szczenię bardzo się denerwuje i nie uspokaja się, wróć do niego, ale nie poświęcaj mu większej ilości czasu czy uwagi, aby wynagrodzić mu w ten sposób jego cierpliwość. Powtórz ćwiczenie innym razem.

Upewnij się, że szczeniak ma dostęp do swojego łóżka i zabawek, ale nie przekupuj go zostawiając jedzenie lub smakołyki.

Po kilku tygodniach treningu nawet nerwowe szczenięta potrafią nauczyć się zostawania na chwilę w oddzielnym pokoju.

Stopniowo zwiększaj trudność ćwiczeń

Zwiększaj trudność treningu samotności opuszczając na chwilę dom lub mieszkanie. Na początku możesz np. wyjść ze śmieciami. Później może to być wyjście do sklepu, a następnie wyjście do kina. Kontynuuj powroty w taki sam sposób, jak przy przechodzeniu z pokoju do pokoju.

Wytresowany pies potrafi bez większych problemów zostać w domu sam przez około 4-5 godzin.