Higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów psa

Zęby stałe psa rosną około 4 miesiąca jego życia i będą służyły mu przez całe życie. Najlepszą metodą utrzymania dobrej higieny jamy ustnej czworonoga jest codzienne szczotkowanie zębów psa i regularne kontrole uzębienia. Problemy z zębami są często ciężkie do zauważenia, ponieważ symptomy bywają niewidoczne.

Zadbaj o higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów psa

Zęby stałe psa będą mu służyć przez całe życie, co wymaga od nas należytej uwagi i opieki.

Wprowadź nawyk szczotkowania zębów psa codziennie i w regularnych odstępach czasu kontroluj stan jego uzębienia. Rozpocznij kontrole zaglądając do pyska psa już w okresie szczenięcym. Podawanie psu gryzaków chroniących przed kamieniem nazębnym to dobry pomysł, który nie zastępuje jednak szczotkowania zębów. Nie dawaj psu twardych kości szpikowych, gdyż mogą one uszkodzić zęby.

Wiele psów nie wykazuje objawów chorób jamy ustnej, więc są one często trudne do zauważenia. Oznakami choroby mogą być np. nieprzyjemny zapach z pyska, niechęć do twardej karmy, gryzienie tylko jedną stroną zębów, nadmierna produkcja śliny, zgrzytanie zębami i utrata apetytu. Zwróć się do weterynarza, jeśli podejrzewasz chorobę jamy ustnej u swojego psa.

Codzienne szczotkowanie zębów psa zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego

Zalegające resztki jedzenia i ślina przyczyniają się do odkładania płytki nazębnej u psów. Jeśli płytka nie odejdzie od zęba lub nie zostanie usunięta, zmieni się w kamień nazębny, co czasami może nawet prowadzić do zapalenia dziąseł lub chorób przyzębia. Skłonność do odkładania się kamienia nazębnego jest różna w zależności od psa. Rasy psów o zębach ustawionych ciasno i blisko siebie oraz starsze psy mają większą szansę na odkładanie się kamienia. Lekki kamień nazębny można usunąć szczotkowaniem zębów, ale grubszy i twardszy usuwa jedynie weterynarz po podaniu psu narkozy.

Najlepszym sposobem uniknięcia odkładania się kamienia jest codzienne szczotkowanie zębów psa i usuwanie płytki nazębnej. Niech szczotkowanie stanie się Waszym dobrym nawykiem już w okresie szczenięcym. Na początku wystarczy 10-sekundowe szczotkowanie, które z czasem możesz przedłużać aż będziesz w stanie wyczyścić całe uzębienie swojego psa.

Istnieją specjalne psie pasty do zębów o lubianych przez psy smakach, jednak najważniejszy w szczotkowaniu jest tak naprawdę ruch. Nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, ponieważ może ona zawierać szkodliwy dla psów fluor i inne składniki.

Zęby psa powinny być białe, a dziąsła jasnoróżowe. W jamie ustnej psa może występować miejscowa ciemniejsza pigmentacja tak, jak na ich skórze i sierści.

Szczenięce zęby mleczne

Zęby mleczne zaczynają pojawiać się, gdy szczenięta mają około 3 tygodni. Przypada do zazwyczaj na okres, gdy suka zaczyna przestawać produkować mleko. Szczenięta mają już wszystkie zęby około 6. tygodnia życia. Jest to 14 zębów górnych i 14 dolnych. Pierwszymi zębami są zazwyczaj górne kły, później 6 górnych siekaczy. Pierwsze trzonowce pojawiają się najpierw w żuchwie.

Zęby stałe psa

Około 4 miesiąca życia następuje czas, kiedy zęby mleczne szczenięcia są zastępowane przez zęby stałe. Wszystkie 42 zęby stałe powinny pojawić się do 6 miesiąca życia psa.

Upewnij się, że zęby stałe rosną tak, jak powinny. Czasami zdarza się, że ząb stały rośnie obok pozostałego jeszcze zęba mlecznego. Jest to zdarzenie występujące częściej u ras małych. W takim przypadku zawsze skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ ściśnięcie zębów może prowadzić do powstania stanów zapalnych i tworzenia się kamienia nazębnego. Weterynarz może też sprawdzić, czy psu nie brakuje żadnego zęba lub zauważyć ewentualne wady zgryzu.

Potrzeba gryzienia u szczeniąt jest często szczególnie silna przed momentem wymiany zębów mlecznych na stałe. Zdarza się, że towarzysząca temu obolałość sprawia, że pies nie ma ochoty jeść. Aby ułatwić mu gryzienie możesz rozmiękczyć jego suchą karmę lub tymczasowo podawać mu miękką karmę.

Kanały zębowe psa zamykają się około 1,5-2. roku życia, co sprawia, że do tego czasu zęby mogą być delikatne. Nie dawaj psu zbyt twardych kości do gryzienia lub ciężkich przedmiotów do aportowania, aby nie uszkodzić jego zębów.

Ważna rola zdrowego zgryzu psa

Odpowiedni zgryz u psa jest ważny dla uniknięcia problemów z bólem zębów, ich przedwczesnym ścieraniem się lub trudności w jedzeniu.

Przy zagryzaniu zębów zwróć uwagę na to, że górne zęby psa powinny dotykać dolnych, a przednie siekacze powinny znajdować się przed dolnymi.

Funkcje poszczególnych zębów

Dorosły pies ma 42 zęby- 12 siekaczy, 4 kły, 16 przedtrzonowców i 10 trzonowców.

12 zębów przednich (6 górnych i 6 dolnych) służy psu do odrywania mięsa z kości oraz gryzienia samego siebie.

Kły (2 górne i 2 dolne) to najdłuższe zęby psa służące do nadgryzania i trzymania przedmiotów. Psy używają tych zębów, gdy walczą ze sobą, bo to one potrafią wyrządzić największą szkodę. Dodatkowo posiadają również bardzo długie korzenie i mocno trzymają się w pysku psa.

16 zębów przedtrzonowych (8 górnych i 8 dolnych) służy przede wszystkim do łapania przedmiotów, podczas gdy trzonowce mają większą powierzchnię i służą do głównie do gryzienia.

10 zębów trzonowych (6 dolnych i 4 górne) ma dużą powierzchnię dobrą do rozgryzania i żucia pokarmu. Dwa największe trzonowce u dołu i dwa u góry to tzw. łamacze - są one bardzo silne.