Szczepienie psa

Szczepienie psa pozwala uniknąć niepotrzebnego cierpienia oraz przenoszenia chorób. Szczenięta są zwykle szczepione na podstawowe choroby w hodowli, ale później odpowiedzialność za ich szczepienia przechodzi na nowego właściciela. Dla psów wystawowych i biorących udział w zawodach istnieją oddzielne reguły dotyczące szczepień. Również przed wyjazdem za granicę z psem musisz upewnić się, że posiada on wszystkie wymagane szczepienia.

Szczepienie psa przeciwko parwowirozie, nosówce i zapaleniu wątroby

Pierwsza dawka szczepionki przeciwko parwowirozie, nosówce i zapaleniu wątroby podawana jest około 7-8 tygodnia życia szczeniaka. W tym wieku nie opuszcza on jeszcze matki, więc szczepieniem zajmuje się zazwyczaj hodowca. Informacja o szczepieniu szczenięcia powinna znajdować się w umowie kupna zwierzęcia. Powinieneś też wtedy otrzymać zaświadczenie o szczepieniu wystawione przez weterynarza. Nowy właściciel psa musi zaszczepić go najszybciej, jak możliwe jeśli, z jakiegoś powodu, hodowca nie zaszczepił szczenięcia przed 8 tygodniem życia.

Szczepienie szczeniaka powtarza się, gdy pies skończy 12 tygodni, a następnie po ukończeniu 1 roku życia. W celu zapewnienia skutecznej ochrony pies powinien być później szczepiony w równych odstępach czasowych np. co 3 lata.

Szczepionki przeciwko parwowirozie, nosówce i zapaleniu wątroby są szczególnie ważne, jeśli Twój pies przebywa często w miejscach, gdzie spotyka inne psy np. w parkach, na psich zawodach lub wystawach.

Parwowiroza u psów

Parwowiroza (nazywana też psim tyfusem) atakuje psy i jest wysoce zaraźliwa. Wyjątkowo narażone są na nią szczenięta. Objawia się wysoką gorączką, wymiotami i biegunką. Parwowiroza występuje w odchodach psów, a jej zarazki mogą przetrwać przez długi czas zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach.

Nosówka u psów

Nosówka atakuje głównie szczenięta pomiędzy 2 a 18 miesiącem życia. Wirus znajduje się w wydzielinie wydostającej się z nosa i oczu oraz przenosi się bezpośrednio z psa na psa lub pośrednio przez kontakt z człowiekiem lub przedmiotami. Choroba rozpoczyna się wysoką gorączką, zmęczeniem i zmniejszonym apetytem. Późniejsze objawy to wymioty, biegunka, wycieki wydzieliny z oczu, ostry kaszel oraz pojawienie się pęcherzyków ropnych na skórze. Zdarza się, że choroba atakuje nawet układ nerwowy psa.

Zapalenie wątroby u psów

Zakaźne psie zapalenie wątroby powoduje wirus przenoszący się przez płyny ustrojowe. Typowe symptomy do biegunka, złe samopoczucie i bóle brzucha zniechęcające psa do poruszania się. Błony śluzowe jamy ustnej i oczu mogą stać się blade i/lub żółte. Innymi objawami są wewnętrzne krwawienia i opuchlizna karku, głowy oraz ciała. Często pojawia się też zapalenie spojówek. Część psów zapada jednak na chorobę nie wykazując żadnych objawów.

Szczepienie psa przeciwko kaszlowi hodowlanemu / kenelowemu

Kaszel hodowlany lub kenelowy to zbiór objawów przypominających krztusiec. Częste są nagłe ataki ostrego kaszlu, odruch wymiotny i wykrztuszanie białej wydzieliny. Mogą również pojawić się krótkie gorączki.

Psy przebywające regularnie z innymi psami powinny być szczepione przeciwko kaszlowi hodowlanemu raz do roku. Choroba nie zagraża życiu psa, ale jest dla niego wysoce nieprzyjemna i niezwykle zaraźliwa. Szczepionka nie chroni przed wszystkimi źródłami kaszlu hodowlanego, ale obniża ryzyko zaatakowania przez nią psa i zmniejsza siłę objawów choroby.

Szczepienie psa biorącego udział w zawodach

Psy biorące udział w wystawach, zawodach i pokazach obowiązują specjalne reguły szczepień. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiego Związku Kynologicznego w zakładce Zasady zgłaszania psów na wystawy oraz w Regulaminie wystaw psów rasowych.

Szczepienie psa przy wyjeździe za granicę

Gdy wyjeżdżasz z psem za granicę niezmiernie ważne jest upewnić się, jakie zasady dotyczące szczepień obowiązują przy wjeździe i wyjeździe z danego kraju. W celu uzyskania informacji możesz zgłosić się do ambasady danego państwa lub zapytać swojego weterynarza. Dowiedz się o tym na długo przed planowanych wyjazdem, ponieważ niektóre szczepionki należy podać psu znacznie wcześniej. Pamiętaj również, że niektóre choroby występujące za granicą nie pojawiają się w Polsce i mogą być niebezpieczne również dla ludzi. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej pod adresem: