JAK WPROWADZIĆ KOLEJNEGO KOTA DO DOMU

Elin Hirsch, ekspert Bozity w dziedzinie kotów, jest doktorem Etologii ze szczególnym uwzględnieniem zachowań kotów. W poniższym artykule Elin doradzi, jak z powodzeniem wprowadzić nowego kota do domu!

Pomimo tego, że koty mają relacje z ludźmi od prawie 10 000 lat - pozostają zwierzętami samotnymi i terytorialnymi. Koty mogą jednak tworzyć stabilne relacje z innymi kotami - udane wprowadzenie nowego kota do domu wymaga jednak zaplanowania i cierpliwości.

STOPNIOWE WPROWADZENIE Podstawą stworzenia stabilnej relacji między kotami są ich pierwsze interakcje. Pomóż kotom w pierwszym spotkaniu, oferując najlepsze możliwe warunki. Wprowadzając stopniowo drugiego kota, dajesz możliwości budowania bezpiecznych relacji. Nowe grupy dzikich kotów, takie jak kolonie kotów, tworzone są poprzez stopniowe wprowadzanie. W zależności od osobników wprowadzenie może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Złotą zasadą tworzenia harmonijnej relacji jest „powolność jest szybka, a szybkość jest wolna”.

KROK 1 - PRYWATNA PRZESTRZEŃ Upewnij się, że nowy kot ma własne miejsce do zamieszkania. Jest to ważne, ponieważ nowy kot musi dostosować się do nowego środowiska, które samo w sobie jest dla niego stresującą sytuacją.

Miejsce powinno być wyposażone w: • Kuwetę • Miękkie posłanie do spoczynku • Kryjówka • Miska na wodę i jedzenie. Koty znajdują ukojenie dzięki własnemu zapachowi. Nowe miejsce zatem powinno zawierać coś o zapachu kota, na przykład wcześniej używany kocyk lub ręcznik. Gdy nowy kot przystosuje się do tego obszaru, może się rozpocząć faza wprowadzania.

KROK 2 - ZAPACHY I ICH MIESZANIE Koty w dużym stopniu komunikują się poprzez zapach. Znaczą nim terytorium, po zapachu rozpoznają swoich przyjaciół i domowników. Każdy kot ma swój unikalny i niepowtarzalny zapach. Warto zaznajomić z tym zapachem drugą stronę – zniwelujemy tym kolejną barierę. Podmieniaj okresowo kotom koce, krzesła i inne rzeczy, na których spędzają czas. Najłatwiej to zrobić, kładąc ręczniki w miejscu odpoczynku kota. Następnie zmień ręczniki między kotami, aby wprowadzić nowe zapachy. Umieść ręczniki w pobliżu miski z jedzeniem, aby stworzyć pozytywne wrażenia dla zapachu drugiego kota. Po głaskaniu jednego kota możesz zrobić to samo z drugim – będziesz doskonałym nośnikiem zapachów. Nagradzaj koty na przykład smakołykami, gdy wydają się spokojne, gdy pachną drugim kotem.

Grupy kotów tworzą wspólny zapach, ocierając się. Wymieszaj zapachy, przechowując ręczniki razem, a następnie umieść jeden ręcznik z każdym z kotów. Kiedy koty reagują pozytywnie lub po prostu ignorują zapach innych kotów, możesz przejść do wprowadzenia.

KROK 3 - POZWÓL NOWYM KOTOM ODKRYWAĆ DOM Pozwól kotu samodzielnie eksplorować środowisko bez zakłócania życia istniejącego kota. To ważny krok, ponieważ nowy kot musi zapoznać się z nowym domem.

KROK 4 - WPROWADZENIE PEŁEN KONTAKT Zainicjuj ograniczone wprowadzenie twarzą w twarz, w którym koty mogą się widzieć, chociaż nie mogą się fizycznie zranić. Możesz użyć bramki dziecięcej lub lekko otwartych drzwi. Nakarm i baw się z kotami blisko drzwi, aby stworzyć pozytywne sygnały. Kiedy koty zachowują się spokojnie, mogą odbyć pierwsze fizyczne spotkanie.

Pierwsze interakcje powinny zawsze być monitorowane. Aby uniknąć konkurencji i konfliktów, koty powinny mieć własną kuwetę, miskę z jedzeniem i wodą, a także miejsce do odpoczynku. Karmienie z jednej miski wiąże się z dużym ryzykiem walki.