Udomowienie kota

Dzisiejszy kot domowy został udomowiony od dzikiego kota ponad 9 tysięcy lat temu. Koty przyciągneła do ludzi duża ilość gryzoni, zwabionych z kolei przez duże ilości ziarna.

Około 6 tysięcy lat później koty trafiły do starożytnego Egiptu dzięki handlowi morskiemu. A w czasach rzymskich rozpowszechniły się w całej Europie. Dopiero od XIX wieku popularność kota wzrosła, a dziś w Szwecji i wielu innych krajach europejskich jest więcej kotów niż psów. I są to bardzo cenione zwierzęta domowe.

Kot to z natury prawdziwy dziki myśliwy i łowca, pomimo prób hodowlanych trudno było usunąć instynkt łowiecki. Chociaż kotom dostarczano pożywienia, brakowało im jednak składników odżywczych i dlatego dodatkowo musiały łapać zdobycz.

Tylko w ostatnich latach karmy dla kotów stały się dobrze zbilansowane, zawierając wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ciekawym pytaniem dotyczącym udomowienia kotów jest to, czy faktycznie można je uznać za udomowione. Jedni twierdzą, że kot jako indywidualista nie jest w stanie stworzyć tak głębokiej więzi z człowiekiem jak stadnie żyjące psy. Inni natomiast, że kot traktuje swojego opiekuna jak zastępczą matkę. W każdym razie w Bozita uważamy, że koty są dzikimi i niezależnymi zwierzętami domowymi.