Co jedzą koty i czym karmić kota?

Koty są ścisłymi mięsożercami i potrzebują dużej ilości zwierzęcego białka i tłuszczu w diecie, aby czuć się dobrze. Nie znaczy to jednak, że muszą jeść tylko mięso. Skrobia jest dobrym uzupełniającym źródłem kalorii oraz umożliwia białku budowę i naprawę tkanek.

Co jedzą koty - białko i tłuszcz

Koty potrzebują dużo białka o odpowiedniej zawartości aminokwasów, a niska jakość pożywienia może być dla nich naprawdę niebezpieczna. Jeden posiłek bez argininy może, w najgorszym wypadku, być śmiertelny, a niedobór tauryny może prowadzić do poważnych skutków np. chorób serca i ślepoty. Ponieważ duże ilości argininy i tauryny znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, to właśnie je powinny jeść koty, a karmienie kota dietą wegetariańską nie jest dla nich dobre.

Koty potrzebują także tłuszczu, który nie tylko dostarcza im odpowiednie ilości kalorii i energii, ale także zapewnia trzy najważniejsze kwasy tłuszczowe. Kwas arachidonowy znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, są one więc konieczne w diecie kota. Kwasy Omega 3 i kwas DHA nie są konieczne dla życia kota, ale mogą mieć korzystny wpływ zdrowotny i przyczyniać się do odpowiedniego rozwoju mózgu zwierzęcia. Kwasy Omega 3 i DHA powinny się zawsze znajdować w karmie dla kociąt.

Co jedzą koty - skrobia

To, że kot potrzebuje mięsa nie znaczy, że ma jeść tylko mięso. Koty potrafią przetrawić obecne w pożywieniu węglowodany np. skrobię, która jest świetnym źródłem kalorii. Skrobia jako alternatywne źródło energii pozwala białku budować i naprawiać tkanki organizmu.

Waga dobrze zbilansowanej karmy

Dobra kocia karma powinna być stworzona w taki sposób, aby zapewniać kotu dobre samopoczucie oraz gwarantować mu długie i zdrowe życie. Karma dla kotów marki Bozita zawiera wysoką ilość białka zwierzęcego z dodatkiem odpowiednich źródeł skrobi takich, jak kukurydza, ziemniaki i ryż. Sprawia również, że karma jest nie tylko dobra dla Twojego kota, a zarazem smaczna i łatwa do przetrawienia.

Czym karmić kota? Jakich witamin i minerałów potrzebuje kot?

Koty, tak jak i ludzie, potrzebują odpowiednich witamin i minerałów, aby funkcjonować w prawidłowy sposób. Dużą różnicą jest jednak to, że koty potrafią samodzielnie produkować witaminę C, więc nie potrzeba dodawać jej do ich posiłków. Z kolei surowe produkty dostarczają kotom odpowiednich witamin i minerałów. Karma marki Bozita zawiera także specjalnie wyselekcjonowane składniki odżywcze, aby zaspokoić wszystkie potrzeby kota.

Ile powinien jeść kot?

To, ile jedzenia potrzebuje kot zależy m.in. od jego wielkości, rasy i fazy rozwoju. Wysterylizowany kot o niskim poziomie aktywności lub kot domowy będzie miał znacznie niższe zapotrzebowanie na energię niż niesterylizowany lub aktywny kot wychodzący. Ilość karmy zależy też od jej wartości kalorycznej. Karma sucha jest zazwyczaj wysokokaloryczna, więc należy podawać jej niewiele, podczas gdy karmy mokrej można dać kotu więcej.

Jak często powinien jeść kot?

Najbardziej naturalne dla kota jest jedzenie często i mało, ale nie wszyscy właściciele mogą podawać kotu pokarm w taki właśnie sposób. W takim przypadku powinno się karmić kota co najmniej dwa razy dziennie, o wyznaczonych godzinach. Jeśli jednak chcesz stosować się do metody „często i mało” możesz kupić specjalny automatyczny dozownik karmy, który zapewni kotu pożywienie w niewielkich ilościach, kilka razy w ciągu dnia.

Co jedzą koty - porady bozity

  • Podawaj karmę dopasowaną do potrzeb kota. Unikaj diety wegetariańskiej.
  • Nie podawaj kotu jedzenia dla innych zwierząt domowych. Jedzenie dla kota powinno być dopasowane do jego zapotrzebowania na składniki odżywcze.
  • Utrzymuj miski na karmę oraz miejsce jej podawania w czystości i usuwaj mokrą karmę nie zjedzoną przez kota.
  • Upewnij się, że kot posiada zawsze dostęp do świeżej wody. Możesz podawać mu mokrą karmę jako dodatek do suchej.
  • Utrzymuj zdrową wagę kota, aby nie doprowadzić do chorób związanych z nadwagą i otyłością. Zasięgnij pomocy w poradniku Bozity na temat tkanki tłuszczowej u kota
  • Pamiętaj o tym, że sterylizowany kot może łatwo przybrać na wadze. Wybierz dla niego karmę odpowiednią dla kotów po zabiegu sterylizacji.
  • Nie podawaj kotu mleka ani śmietany nieprzystosowanej dla kotów. Dorosłe koty nie tolerują laktozy.

Więcej informacji