Co robić, gdy kot nie chce jeść lub pić?

Jeśli Twój młody kociak lub dorosły kot odmawia jedzenia lub picia, musisz znaleźć źródło problemu. Ważne jest, aby ustalić, czy brak apetytu bierze się z braku chęci, czy może z choroby, która uniemożliwia kotu jedzenie.

Artykuł oparty na rozmowie z kocim ekspertem w Bozita, Elin Hirsch, doktorem etologii i specjalistką od zachowania kotów.

Naucz kota dobrych nawyków żywieniowych

Od samego początku wpajaj swojemu kotu prawidłowe nawyki żywieniowe, aby stały się dla niego rutyną. Niezależnie od tego, czy posiada on wolny dostęp do pożywienia, czy serwujesz mu posiłki o określonych porach, ważne jest, aby żywienie odbywało się zgodnie z ustaloną rutyną. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że Twój pupil zacznie odmawiać jedzenia lub nie będzie spożywał wystarczającej ilości pokarmu.

Jeśli Twój kot nie chce jeść, nie próbuj zachęcać go do jedzenia za pomocą dodatkowych przysmaków – jest to zwykle mało skuteczne. Metoda ta nauczy go jedynie, że zawsze może dostać to, czego chce. Pozwól, aby pozostał głodny przez parę godzin, a powinien nauczyć się zjadać serwowane porcje.

Spróbuj ustalić, dlaczego kot odmawia jedzenia lub picia wody

Ważne, aby dotrzeć do źródła problemu i ustalić, czy kot nie chce jeść, ponieważ nie smakuje mu podawane jedzenie lub nie podoba mu się sposób, w jaki jest ono serwowane, czy może odczuwa w jakimś miejscu ból uniemożliwiający spożywanie pokarmu. Zwróć uwagę na jego stan ogólny: czy kot wydaje się ospały, cierpi na zaparcia lub śpi przez większość dnia? Obserwuj przede wszystkim zachowanie starszego kota – zmysł smaku i węchu ulega z wiekiem osłabieniu, co może prowadzić do zmniejszenia apetytu.

Kontrola diety kota wychodzącego może okazać się trudniejszym zadaniem. Być może Twój kot sam upolował już sobie obiad i po prostu nie jest głodny?

Jeśli Twój kot nie jadł nic od 24 godzin, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Odmawianie jedzenia przez ponad dobę może wiązać się z poważnymi powikłaniami.

Jak zachęcić kota do jedzenia i picia?

Naśladowanie nawyków żywieniowych dzikich kotów to dobry pomysł, aby pobudzić koci apetyt. Koty nie regulują ilości przyjmowanych płynów na podstawie zawartości wody w pożywieniu, co może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy moczowej u mruczków spożywających jedynie suchą karmę. Poniżej znajdziesz kilka sztuczek, które pomogą Ci zachęcić swojego kota do jedzenia i picia.

 • Rozdziel jedzenie, wodę, toaletę i zabawę
  Jeśli Twój kot odmawia jedzenia lub picia, zadbaj o to, aby w domu znajdowały się osobne miejsca przeznaczone do jedzenia, picia, załatwiania się i zabawy. To układ, który odzwierciedla zachowanie kota żyjącego na wolności. Możesz także stymulować pragnienie kota, umieszczając miski z wodą w różnych miejscach w domu. Miska z wodą powinna znajdować się z dala od miski z jedzeniem oraz kuwety. Koty nie lubią pić w tym samym miejscu, w którym jedzą lub załatwiają inne potrzeby.
 • Zapewnij kotu spokój podczas posiłków
  Upewnij się, że miska z jedzeniem znajduje się w prywatnym, bezpiecznym miejscu, które pozwoli kotu spożywać posiłki w niezakłóconej i bezstresowej atmosferze. Być może Twój kot nie lubi być obserwowany podczas jedzenia?
 • Utrzymuj miski i miejsce karmienia w czystości
  Zawsze serwuj jedzenie w czystych miskach i często przemywaj kocią jadalnię za pomocą delikatnego środka czyszczącego. To dobra zachęta dla kota, który odmawia pokarmu, a także skuteczny sposób, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii w resztkach jedzenia.
 • Serwuj jedzenie i picie w „ prawidłowych” miskach
  Zastanów się, z jakich naczyń Twój kot najbardziej lubi jeść i pić. Wiele kotów nie przepada na przykład za miseczkami, których ścianki dotykają ich wibrysów. Wiele z nich woli także bieżącą wodę. Wypróbuj różne opcje, aż znajdziesz taką, która odpowiada właśnie Twojemu kotu. Zalecamy zainwestować w fontannę dla kotów i rozmieścić kilka źródeł wody w różnych miejscach w domu, aby zwiększyć szanse przyjmowania przez kotów wystarczającej ilości płynów.
 • Smak, konsystencja i zapach
  Wybierz karmę, która jest smaczna i łatwa w spożyciu, to znaczy taką, która składa się z odpowiedniej wielkości kawałków i smakuje Twojemu kotu. Spróbuj podgrzać jedzenie przez kilka sekund – pomoże to uwolnić woń, która pobudza apetyt. Jest to dla kota naturalny sposób żywienia, ponieważ pokarm kotów na wolności ma najczęściej „temperaturę ciała”, to znaczy upolowanej zdobyczy.
 • Mokra karma to doskonałe źródło płynów
  Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój kot przyjmuje wystarczającą ilość płynów, zalecamy przestawić go na mokrą karmę, która posiada o wiele wyższą zawartość wody. Możesz stosować ją także jako uzupełnienie suchej karmy. Wiele kotów docenia zróżnicowany jadłospis!
 • Kontroluj przydatność karmy do spożycia
  Sucha karma pochłania wilgoć, zwłaszcza w cieplejsze dni, co znacznie obniża jej atrakcyjność dla kota. Zawsze przechowuj ją w suchym i chłodnym miejscu oraz regularnie sprawdzaj jej przydatność do spożycia.
 • Zmniejsz porcje
  Spróbuj podzielić dzienną dawkę pożywienia na kilka mniejszych posiłków serwowanych w regularnych odstępach czasu, aby kot nie musiał jednocześnie zjadać zbyt dużych kawałków. Mniejsze porcje odzwierciedlają naturalny sposób żywienia kotów, które, żyjąc na wolności, spożywają wiele mniejszych posiłków w ciągu doby.

Jeśli kot wciąż odmawia jedzenia, zmień karmę

Jeśli wszystkie sposoby zawiodą, czas na zmianę pożywienia. Czasami wystarczy zmienić skład karmy, aby zwierzę ponownie zaczęło jeść. W miarę możliwości przystąp do przestawiania kota stopniowo, aby uniknąć wystąpienia u niego zaburzeń żołądkowych.