Karmienie kociaka – jaka karma jest odpowiednia?

Prawidłowe karmienie kociaka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i właściwego rozwoju, a rosnące kociaki mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię niż dorosłe koty. Dlatego ważne jest, aby karma dla kociaka zaspokajała jego potrzeby. Wówczas masz pewność, że otrzymuje on wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości.

Karma dla kociaka powinna być bogata w kalorie i białko, aby zapewnić mu optymalną możliwość dorastania, a zrównoważona zawartość minerałów w karmie pozwoli na odpowiedni rozwój szkieletu.

Upewnij się też, że Twój kociak ma zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, najlepiej w kilku różnych miejscach. Nie podawaj mu jednak mleka; może ono wywołać problemy z trawieniem.

Jaką karma dla kociaka jest najlepsza - sucha czy mokra?

Najważniejsze jest, żebyś podawał kociakowi karmę dopasowaną do jego wieku i stopnia aktywności. Zarówno mokra, jak i sucha karma dla kociaka ma swoje zalety, ale to Ty i Twój kociak zdecydujecie o tym, którą będzie dostawał. Może to być również połączenie ich obu.

Zaletą suchej karmy jest to, że możesz nasypać ją, a kociak sam zdecyduje, kiedy ma ochotę na jedzenie. Dzięki temu je się w najbardziej naturalny sposób - kilka razy dziennie, w niewielkich ilościach. Jednak nie wszystkie kocięta potrafią same regulować ilość spożywanego jedzenia, więc to Ty musisz podać je swojemu pupilowi w porcjach kilka razy dziennie.

Plusem mokrej karmy jest to, że spełnia też zapotrzebowanie kota na płyny. Może też być dobrym rozwiązaniem dla żarłocznych kociąt. Potrzebują one dużo energii i kalorii, ale nie mogą rosnąć zbyt szybko, a mokra karma jest dzięki temu dobrym wyborem. Zapewni kociakowi uczucie sytości bez zawyżonej ilości kalorii.

Karmienie kociaka - jak dużo powinien jeść kociak?

Ilość spożywanego jedzenia powinna zależeć od rozmiaru kota. Skorzystaj z instrukcji widocznych na opakowaniu karmy dla kociąt, która wyjaśnia jak powinno wyglądać karmienie kociaka.

Ważne jest jednak, aby nie pozwolić na zbyt szybki wzrost kociaka. Normalny przebieg rozwoju zakłada, że kociak osiągnie swoją dorosłą wagę między 8, a 12 miesiącem życia. Jeśli zauważysz, że jego waga zwiększa się zbyt szybko, możesz zmniejszyć ilość podawanej codziennie karmy.

Karmienie kociaka - jak często powinien jeść kociak?

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że wysokokaloryczna karma (np. karma dla kociąt) szybko zapewni uczucie nasycenia, a pomimo tego, że kociaki mają duży apetyt, mają też małe żołądki. Podawaj kociakowi niewielkie ilości jedzenia co najmniej 4 razy w ciągu dnia, dzięki czemu upewnisz się, że spożywa on odpowiednią ilość karmy każdego dnia.

Więcej informacji: