Zmiana karmy u kota – jak ją przeprowadzić?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz zastanawiać się nad przestawieniem kota na nową karmę. Być może wkracza on w nowy etap życia lub został właśnie wykastrowany. A może niedawno zdiagnozowano u niego dolegliwość, która wymaga innej diety? Bez względu na powód ważne, aby przeprowadzić zmianę karmy w odpowiedni sposób. Poniżej znajdziesz wskazówki od naszej ekspertki, Åsy Löfstrand, specjalistki w zakresie żywienia i zwierząt domowych.

Stopniowo przestawiaj kota na nową karmę

Zmiana karmy u kota powinna przebiegać stopniowo, aby żołądek kota i znajdujące się w nim kultury bakterii miały czas na dopasowanie się do nowego pożywienia. Zbyt szybka zmiana karmy u kota może prowadzić do problemów z układem pokarmowym takich jak biegunka, wymioty czy zaparcia. To, jak szybko można przestawić kota na nową karmę, zależy od jego wrażliwości. Nasze ogólne zalecenie: zmiana karmy powinna potrwać od dwóch do czterech tygodni.

Zacznij od podania kotu porcji złożonej z maksymalnie 1/4 nowej karmy i co najmniej 3/4 starej karmy. Stopniowo zwiększaj ilość nowej karmy w mieszance, przez co najmniej dwa tygodnie. Jeśli podczas pierwszych dni zauważysz, że kot wymiotuje lub jego odchody wyglądają inaczej, oznacza to, że zmiana najprawdopodobniej przebiega zbyt szybko. Zacznij od dodawania mniejszej ilości nowej karmy i ewentualnie pozwól, aby zmiana potrwała nieco dłużej niż cztery tygodnie.

Unikaj podawania kotu przysmaków podczas zmiany karmy

Najlepiej będzie, jeśli na czas zmiany karmy wyeliminujesz z jadłospisu swojego kota smakołyki. Dzięki temu jego żołądek nieco się uspokoi, a Tobie będzie łatwiej kontrolować jego dietę.

Zmiana karmy u młodego kota

Kupując kota u hodowcy, prawdopodobnie otrzymasz od niego instrukcje dotyczące karmienia. Jeżeli jednak chcesz wprowadzić zmiany w diecie kota, ważne, aby przestawiać go na nowe pożywienie powoli i przestać, jeśli zaobserwujesz u zwierzęcia problemy z żołądkiem lub inne, niepożądane reakcje. Ustal z hodowcą, jaką karmę powinien przyjmować kociak i stosuj się do otrzymanych zaleceń – przeprowadzka stanowi dla niego wystarczające wyzwanie. Możesz przystąpić do przestawiania kota na nową karmę po około miesiącu, gdy zwierzę zaaklimatyzuje się już w nowym otoczeniu.

Według ogólnych zaleceń, zmiana karmy powinna zająć co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej cztery. Jeśli kocię odmówi pożywienia, nie czekaj, aż samo zacznie jeść, ponieważ może to nigdy nie nastąpić. Zamiast tego podaj mu porcję starej karmy i spróbuj ponownie później lub przetestuj inny smak nowej karmy.

Plan zmiany karmy u młodego kota

  • Dni 1-3: 20% nowej karmy i 80% starej karmy
  • Dni 4-7: 40% nowej karmy i 60% starej karmy
  • Dni 8-10: 60% nowej karmy i 40% starej karmy
  • Dni 11-14: 80% nowej karmy i 20% starej karmy
  • Od 15. dnia: 100% nowej karmy w misce

Karmy odpowiednie dla kociąt: