Co i ile powienien jeść pies?

Dobrze dobrana i odpowiednio zbilansowana karma jest ważna dla dobrego samopoczucia psa. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują odpowiednio dopasowanej i zbilansowanej diety. Dlatego ważne jest aby pies otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, na różnych etapach życia.

Artykuł napisany przez specjalistkę w zakresie żywienia Cecilię Hjelm

Wykształcona w zakresie agronomii i opieki nad zwierzętami domowymi specjalistka, zajmująca się również rozwojem produktów oraz posiadająca specjalne kompetencje w zakresie żywienia.

Co jedzą psy

Pies to potomek wilka, który jest mięsożercą i którego dieta składa się z mięsa. Mniej więcej 15 000 – 30 000 lat temu pierwsze wilki zostały udomowione i stały się psami. Od tamtych czasów wiele się wydarzyło, dlatego większość psów różni się wyglądem od wilków. Tym co różni oba gatunki jest również to, że psy lepiej trawią skrobię niż wilki. Doprowadziło to do dyskusji na temat tego, czy psy powinny być klasyfikowane jako mięsożercy i czy w rzeczywistości nie są one wszystkożercami. Bez względu na to jak klasyfikowany jest pies, potrzebuje on odpowiednio skomponowanej karmy, aby czuć się dobrze i zachować aktywność.

Wszystkie karmy dla psów marki Bozita to kompletne karmy produkowane w Szwecji zgodnie z recepturami dietetyków, specjalizujących się w żywieniu czworonogów. Określenie kompletna karma oznacza, że karma zawiera wszystkie niezbędne dla psa składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. W zakładzie produkcyjnym w Vårgårda wytwarzana jest zarówno sucha karma, jak i mokra karma. Aby dowiedzieć się, którą najlepiej wybrać, zapoznaj się z poniższymi rozdziałami.

Sucha karma

Sucha karma to najczęściej stosowana karma dla psów. Wszystkie jej składniki zagniata się w ciasto, z którego następnie formowana jest kulka. Suchą karmę łatwo się przechowuje, można ją w wygodny sposób podawać, a dodatkowo występuje w różnych wariantach, odpowiednich dla wszystkich potrzeb Twojego psa. Możesz wybrać karmę kierując się wiekiem psa, jego wielkością oraz poziomem aktywności czworonoga. Poza tym dostępna jest karma dla psów o specjalnych potrzebach, bezzbożowa karma pozbawiona pszenicy i ziaren zbóż, karma dla psów z wrażliwą skórą lub żołądkiem, karma zawierająca tylko jedno źródło białka (tzw. karma jednobiałkowa) oraz karma przeznaczona dla psów, które mają tendencję do tycia lub zmagają się z nadwagą. Zapoznaj się z wariantami suchej karmy marki Bozita i znajdź odpowiednią karmę dla swojego psa.

Mokra karma

Mokra karma stanowi dobre źródło dodatkowych płynów oraz energii dla Twojego psa i można stosować ją jako pełnoporcjową karmę lub jako dodatek do suchej karmy. Należy mieć świadomość, że po otwarciu opakowania, okres przydatności karmy do spożycia jest krótszy. Tutaj znajdziesz mokre karmy dla psów oferowane przez Bozita.

Zapoznaj się także z innymi artykułami

Co jedzą psy - białko i tłuszcz

Pies potrzebuje określonej ilości białka i odpowiedniej ilości niezbędnych aminokwasów w swoim pożywieniu, aby prawidłowo funkcjonować i czuć się dobrze. Białko to składnik odżywczy składający się z aminokwasów. Istnieje 20 aminokwasów, a 10 z nich jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania psa co oznacza, że musisz dostarczyć mu je poprzez dietę, gdyż jego organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć.

W organizmie białko pełni ważną rolę budulca mięśni i tkanek, a jego określona ilość jest potrzebna do utrzymania masy mięśniowej, prawidłowego wyglądu skóry, sierści i pazurów. Jeśli pies otrzymuje więcej białka niż potrzebuje, jego nadmiar zamieniany jest w energię. Białko znajduje się zarówno w składnikach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, jednak składniki pochodzenia zwierzęcego charakteryzują się wyższą zawartością białka niż składniki pochodzenia roślinnego.

Tłuszcz jest wysokoenergetycznym składnikiem odżywczym, dostarczającym dwukrotnie więcej energii niż białko i węglowodany. Dlatego też zawartość tłuszczu jest wyższa w produktach dla aktywnych psów i szczeniąt, gdyż ich zapotrzebowanie energetyczne jest większe. Tłuszcz nie tylko dostarcza psu energii, ale stanowi także budulec błon komórkowych, transportuje składniki odżywcze oraz posiada właściwości izolacyjne. Dla psów niezbędne są dwa nienasycone kwasy tłuszczowe: omega 3 i omega 6. Pies musi mieć je dostarczane w pożywieniu. Kwasy omega 3 i omega 6 są ważne między innymi dla sierści i skóry.

Co jedzą psy - skrobia

Wraz z błonnikiem oraz różnymi cukrami, skrobia zaliczana jest do grupy węglowodanów. Psy dobrze radzą sobie z rozkładaniem skrobi, a ponadto zaobserwowano u nich większą niż w przypadku wilków aktywność rozkładającego skrobię enzymu amylazy. Pomimo tego, że pies posiada zdolność do rozkładania skrobi ważne jest, aby została ona podana w ugotowanej postaci w pokarmie, dzięki czemu jest łatwostrawna. Oprócz dostarczania składników odżywczych, skrobia przyczynia się do wielu funkcji oraz pełni istotną rolę w produkcji suchej karmy. Gdy skrobia jest podgrzewana, staje się lepka niczym klej, pomagając wiązać ze sobą różne składniki oraz umożliwia uformowanie kulek karmy. Produkty takie jak ryż czy ziemniaki stanowią naturalne źródło skrobi.

Co jedzą psy - witaminy i minerały

Witaminy i minerały to duża grupa składników odżywczych, pełniących różnorodne funkcje w organizmie. Przykładowo witamina D jest ważna dla kości i kręgosłupa, a witamina A dla wzroku i układu odpornościowego. Duża część witamin i minerałów występuje w składnikach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Aby zapewnić psu wszystkie niezbędne witaminy i minerały, Bozita dostarcza ich w karmie, dzięki czemu pies jest silny i zdrowy. 

Ile powinien jeść pies każdego dnia?

Ile powinien jeść pies każdego dnia zależy między innymi od jego wielkości, rasy, etapu życia oraz poziomu aktywności. Upewnij się, że wybrałeś/aś odpowiednią karmę dla swojego psa oraz postępuj zgodnie z poradnikiem żywieniowym. Musisz pamiętać, że ilości podane w poradniku żywieniowym mają orientacyjny charakter, a smakołyki i inne przekąski podawane psu między posiłkami, dodają mu energii. Potrzeby każdego czworonoga mają indywidualny charakter i zależą od poziomu aktywności psa. Najlepsze co możesz zrobić to dostosować ilość podawanej karmy do kondycji i stanu zdrowia psa. 

Gdy wybierzesz karmę marki Bozita dla psów możesz skorzystać z filtrów wybierając etap życia psa, jego wagę, rodzaj karmy i poziom aktywności. Ułatwi to znalezienie karmy odpowiadającej potrzebom Twojego czworonoga. Możliwe jest także filtrowanie karmy  według preferencji smakowych psa.

Jak często karmić psa?

Zazwyczaj pies spożywa posiłek dwa razy w ciągu dnia, ale w przypadku czworonogów, które mają trudności ze zdobyciem posiłku, można podawać im karmę kilka razy dziennie. Należy mieć świadomość, że pies potrzebuje regularnych posiłków oraz stałego dostępu do czystej i świeżej wody. W przypadku cieszącego się dobrym stanem zdrowia psa, którego waga jest prawidłowa trzeba pamiętać, aby nie zastępować głównego posiłku czworonoga smakołykami.

Szczeniaki jedzą częściej. Aby nie przeciążać ich małych żołądków, można podawać im posiłki w mniejszych porcjach 3-4 razy dziennie. Pierwszy posiłek powinien opierać się na namoczonej karmie.

Zapoznaj się także z innymi artykułami

Czym karmić psy – rekomendacje marki Bozita 

  • Karm swojego czworonoga pełnowartościową karmą dostosowaną do wielkości, rasy, etapu życia oraz poziomu aktywności psa.
  • Podawaj czworonogom karmę przeznaczoną dla psów, a nie innych zwierząt domowych.
  • Utrzymuj w czystości i świeżości miski oraz miejsce, w którym karmisz psa oraz usuwaj jedzenie, których pies nie zjadł. 
  • Upewnij się, że pies ma zawsze swobodny dostęp do świeżej wody. Możesz podawać mu mokrą karmę jako uzupełnienie suchej karmy.
  • Dbaj o prawidłową wagę psa, aby uniknąć chorób związanych z nadwagą.
  • Bądź na bieżąco zorientowany/a, które produkty są trujące i szkodliwe dla Twojego psa.
  • Stosuj specjalną karmę dla psów z wrażliwym żołądkiem.

Zapoznaj się także z innymi artykułami