Co i jak często powinien jeść szczeniak?

Jaka karma dla szczeniaka będzie odpowiednia dla Twojego czworonoga? W jakich ilościach i jak często powinien jeść Twój ulubieniec? To tylko kilka z wielu rzeczy, o których musisz myśleć jako nowy właściciel psa. Rosnące szczenię powinno otrzymywać pożywienie dopasowane do jego etapu życia i wzrostu, czyli po prostu dobrą karmę dla szczeniąt. Wtedy możesz mieć pewność, że otrzymuje ono odpowiednie składniki odżywcze, w odpowiedniej ilości.

Karma dla szczeniaka - jaką najlepiej wybrać?

Psy potrzebują karmy dopasowanej do danego etapu życia. Zaleca się podawanie szczeniętom specjalnie przygotowanej karmy, ponieważ potrzeby rosnącego psa są inne niż potrzeby dorosłego czworonoga. Szczeniak musi w krótkim czasie rozwinąć szkielet, mięśnie, organy i tkanki, dlatego też potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety.

Karma dla szczeniaka posiada odpowiednią ilość białka, tłuszczów i kalorii, a także dawkę wapnia i fosforu. Dzięki takiej karmie możesz mieć pewność, że Twój szczeniak otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych w prawidłowej dawce i wyrośnie na zdrowego psa.

Duże rasy psów rosną w inny sposób przez co są częściej narażone na zaburzenia wzrostu kości, jeśli ich karma zawiera zbyt dużo kalorii, wapnia i fosforu. Właśnie dlatego istnieją karmy specjalnie dopasowane do potrzeb tych ras.

Ilość karmy i częstotliwość karmienia

Ilość karmy zależy od obecnej wagi szczenięcia, jego wagi docelowej jako dorosłego psa oraz poziomu codziennej aktywności. Zwróć uwagę na tabelę żywienia znajdującą się na większości opakowań karm. To dobra wskazówka na temat ilości karmy potrzebnej szczeniętom.

Najbardziej intensywny okres rozwoju szczeniąt przypada zazwyczaj między 3 i 6 miesiącem życia. Potrzebują one wtedy najwięcej kalorii w stosunku do wagi, nawet do 50% zapotrzebowania dorosłego psa. Jednak żołądek szczenięcia jest jeszcze mały, a jego układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty. Dlatego można z powodzeniem podzielić dzienną dawkę karmy na kilka mniejszych posiłków, około 4-5, aby szczeniak otrzymało odpowiednią ilość kalorii nie odczuwając problemów żołądkowych. Możesz też rozmiękczyć karmę wodą, aby była łatwiejsza do gryzienia i przetrawienia. Około 8 miesiąca życia szczenięcia możesz zmniejszyć ilość mniejszych posiłków do dwóch dziennie.

Szczeniaki nie powinny mieć dużej ilości tkanki tłuszczowej, ponieważ może ona wpływać negatywnie na ich nierozwinięte kości. Szczenię z nadwagą jest narażone na takie ryzyko także w dorosłym wieku. Żebra psa nie powinny być widoczne, ale wyczuwalne przy delikatnym dotyku.

Jeżeli Twój pies jest wesoły, zdrowy i ma zdrową sierść, oznacza to, że karma, którą mu podajesz spełnia swoją funkcję.

Kiedy karma dla szczeniaka powinna zostać zmieniona na karmę dla dorosłych psów?

Moment przejścia z karmy dla szczeniaka na karmę dla dorosłych psów zależy od rasy psa. Zmiana powinna mieć miejsce, gdy pies osiągnie swoją docelową dorosłą wagę. Rasy miniaturowe i małe osiągają ją około 8-12 miesiąca życia. Rasy duże rosną dłużej, do 12-15 miesiąca, a rasy olbrzymie nawet do 18-24 miesiąca.

Dlaczego karma dla szczeniaka nie powinna być zbyt wcześnie zmieniana?

W pierwszych chwilach po przyjeździe do Twojego domu dawaj szczeniakowi karmę, którą dostawał w swoim poprzednim domu np. u hodowcy. Rozłąka z mamą i nowe miejsce to wystarczająco duże zmiany. Jeśli zmienisz karmę zbyt wcześnie istnieje ryzyko, że stres wpłynie negatywnie na żołądek i jelita szczeniaka.

Powoli zmieniaj karmę

Przy zmianie karmy dla psa należy pamiętać, aby robić to stopniowo. Rozpocznij od podawania nowej karmy w małych ilościach razem ze starą i powoli zwiększaj jej ilość aż całkowicie zastąpi podawaną wcześniej karmę.