Czym powinna być karmiona suka w ciąży?

Kładziemy duży nacisk na to, aby odpowiednio odżywiać szczenięta oraz zapewnić im dobry wzrost i zdrowie. Równie ważne jest, aby suka w ciąży utrzymywała tkankę tłuszczową na odpowiednim poziomie. Dobry stan zdrowia jest w jej przypadku niezbędny do tego, aby mogła urodzić zdrowe szczeniaki.

Suka w ciąży powinna utrzymywać odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej

Przed kryciem i podczas ciąży ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej u suki. Jeśli suka w ciąży jest niedożywiona istnieje ryzyko, że nie będzie w stanie jeść wystarczająco dużo, aby zapewnić pożywienie zarówno sobie jak i szczeniętom w macicy. Może to doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej i wysokiej śmiertelności szczeniąt oraz problemów z utrzymaniem tkanki tłuszczowej u suki podczas okresu laktacyjnego. Nadwaga u suki może prowadzić do wysokiej masy urodzeniowej szczeniąt, co spowoduje trudny poród.

Podawaj odpowiednią karmę podczas ciąży

W pierwszej połowie ciąży szczenięta osiągają zaledwie 30% docelowej masy ciała przed porodem. Nie ma więc zapotrzebowania na dodatkowe żywienie suki w tym okresie. Jest to dobry czas na włączenie do jej diety karmy dla szczeniąt. Jest ona stworzona nie tylko dla nich, ale też dla suk w ciąży oraz suk karmiących, aby zapewnić im odpowiedni poziom białka i tłuszczów, a zatem więcej kalorii w karmie. Więcej kalorii jest im potrzebne, żeby zjedzony pokarm mógł odżywić szczenięta podczas ciąży, a także, aby suka nie straciła potrzebnej do laktacji tkanki tłuszczowej. Szczenięta zaczynają rosnąć szybciej w drugiej połowie ciąży, co pozwala na zwiększenie ilości podawanego suce pokarmu.

Zalecane jest, aby od tego momentu aż do porodu podawać jej o 30-50% więcej pożywienia. Suka nie powinna jednak przybrać na wadze więcej niż 15-25% swojej normalnej wagi.

Ważna rola wody podczas laktacji

Po oszczenieniu rozpoczyna się okres laktacji, kiedy ważne jest, aby suka otrzymywała wystarczającą ilość płynów, bo jej mleko składa się w 78% z wody. Aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków upewnij się jednak, że miska z wodą znajduje się poza zasięgiem szczeniąt. Jeśli suka nie chce pić wody możesz zmiękczyć jej karmę, żeby w ten sposób dostarczyć jej płyny.

Ilość podawanego suce pokarmu zależy od liczby urodzonych szczeniąt, ale sprawdzony sposób to podawanie 2-3 razy więcej pokarmu w najintensywniejszym okresie laktacji, czyli w 3-4 tygodniu po porodzie. Później gdy szczenięta zaczynają jeść karmę i odzwyczajają się od mleka, możesz powoli zmniejszać ilość pokarmu, który podajesz suce. Ewentualne problemy żołądkowe szczeniąt podczas karmienia mlekiem, mogą być spowodowane przekarmieniem suki. W takim przypadku zmniejsz ilość podawanego jej pokarmu i zwróć uwagę, czy wpłynie to korzystnie na zdrowie szczeniąt.

Bozita Mother & Puppy Grainfree Elk i Bozita Robur Mother & Puppy

Bozita Mother & Puppy Grainfree Elk i Bozita Robur Mother & Puppy to uniwersalna karma dostosowana do potrzeb szczeniąt, rosnących młodych psów, suk w ciąży oraz suk karmiących. Karma nie zawiera zbóż i charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Kawałki karmy Bozita Robur mother & puppy XL są nieco większe i odpowiednie dla większych ras psów.