Zmiana żywienia psa: od karmy dla szczeniaka do karmy dla psów

Kiedy pies osiągnie maksymalną wagę i wysokość w kłębie staje się dorosły fizycznie i przychodzi czas na zmianę żywienia; z diety szczenięcej do odpowiedniej diety dla dorosłego psa. Zmiana żywienia psa powinna odbywać się powoli, aby nie narażać jego układu pokarmowego.

Zmiana żywienia psa - kiedy zmienić karmę?

Zmiana żywienia psa powinna nastąpić, gdy pies dorośnie. Pies staje się dorosły (fizycznie, nie mentalnie), gdy osiąga maksymalną wagę oraz określoną wysokość w kłębie. Czas ten zależy od rasy danego psa i może różnić się nawet o kilka miesięcy pomiędzy rasami małymi, a dużymi.
Rasy miniaturowe, małe i średnie np. chihuahua lub springer spaniel angielski osiągają dorosłość fizyczną między 8 a 12 miesiącem życia. Rasy duże jak labrador czy golden retriever dorastają nieco później, około 12-15 miesiąca życia. Rasy olbrzymie m.in. dog niemiecki lub nowofundland, potrzebują więcej czasu na wzrost, nawet do 18-24 miesięcy, żeby osiągnąć pełne rozmiary.

Zmiana żywienia psa - przyzwyczai psa do nowej karmy krok po kroku

Zmiana żywienia psa z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów powinno być przeprowadzane stopniowo, aby układ pokarmowy psa mógł przyzwyczaić się do nowego jedzenia i nie pojawiły się problemy z żołądkiem np. biegunki. Zastepuj część karmy dla szczeniąt karmą dla dorosłych psów przez około 14-28 dni. Co drugi dzień zwiększaj ilość karmy dla dorosłych psów aż kompletnie zastąpi ona karmę dla szczeniąt.

Mokra karma to nowe doświadczenia smakowe i dobre źródło płynów

Psy nie mają zapotrzebowania na zróżnicowaną dietę, więc jeśli Twój pies jest wesoły i zdrowy, nie ma potrzeby zmiany karmy. Jeżeli chcesz zapewnić mu nowe smaki oraz inną konsystencję pokarmu możesz zamienić część suchej karmy na mokrą karmę o różnych smakach. Mokra karma jest również dobrym źródłem płynów np. przy intensywnych treningach lub wysokich temperaturach.